Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun ve bazı yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 5 isme "FETÖ’ye yardım" davası açıldı. 15'er yıl hapisleri isteniyor.

AVUKATLARDAN TEPKİ

Mahkemede çürütülen 19 Mayıs 2017 soruşturması iddianamesinden kopyala yapıştır yöntemiyle düzenlenen yeni iddianame avukatları da isyan ettirdi. Avukat Celal Ülgen "Bu iddianame değil, iftiraname" derken, Avukat İsmail Yılmaz ise "Bu hukukta çok olağan bir durum değildir" tespitinde bulundu.

FETÖ ÖRGÜTÜNE YARDIM ETMEK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda, yazarlarımız Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Sözcü İnternet Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve Sözcü İnternet Haber Koordinatörü Yücel Arı hakkında “FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

ÖNCEKİ DAVADAN KOPYALA YAPIŞTIR

Dosyada şüpheli olarak bulunan Sözcü Gazetesi yazarları Uğur Dündar ve Saygı Öztürk hakkında ise “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım etme” suçu kapsamında takipsizlik kararı verildi. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edildi. 61 sayfalık iddianamenin tamamının ise bizzat İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘çürütülen' davadan kopyala-yapıştır olduğu ortaya çıktı.

Sözcü Gazetesi avukatı Celal Ülgen, gazetemiz yöneticileri ve yazarları hakkında hazırlanan ikinci iddianamenin hukuksal bir temeli olmadığını ifade etti.

“İDDİANAME DEĞİL İFTİRANAME”

Ülgen şunları söyledi: “Sözcü Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, İnternet Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve İnternet Sitesi Haber Koordinatörü Yücel Arı, gazetenin köşe yazarlarından Emin Çölaşan ile Necati Doğru hakkında düzenlen iddianame bir iddianame olmaktan çok bir iftiranamedir. FETÖ'cü çetelerin çıkardığı gazete ve yayın organları ile benzerlik kurmak ve böylece maddi ve hukuksal temeli olmayan suçlar ve suçlular yaratmak FETÖ yargısına özgü yöntemlerdir.”

“KİM FETÖ'CÜ KİM DÜŞMAN YARGILAMA SIRASINDA GÖSTERECEĞİZ”

“Bu yöntemleri biz çok gördük ve çok mücadele ettik. Mücadele etmeye de devam edeceğiz. Kimin FETÖ'cü olduğunu ve kimin FETÖ'nün can düşmanı olduğunu yargılama sırasında kanıtlayacağız. Ülkenin tirajı yüksek olan tek muhalif gazetesinin sesini kısmak için bu kadar sinsi ve bu kadar kötü niyetli girişim kimseye yarar sağlamayacağı gibi demokrasimizin de zedelenmesine ve ülkede demokrasiye olan inancın sarsılmasına neden olacaktır.”

“BENDEN OLMAYANLAR YAŞAYAMAZ MANTIĞINA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

“Benden olmayanlar yaşayamaz mantığının bu parçasına teslim olmayacağız. Senden değiliz ama terörist de değiliz. Her biri birbirinden temiz, Atatürkçü ve iktidarın nimetlerine el açmayan arkadaşlarımızı olanca gücümüzle savunacağız. Bu savunma Türkiye’yi savunmak, çağdaşlığı savunmak ve Mustafa Kemal’i savunmaktır.”

İddia ağır düştü!.. 'DAVADA KOPYALA YAPIŞTIR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Körfez savaşlarına giden yol... 'KUVEYT'İN İŞGALİ'