Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ifadenin ardından tutuklandı. Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u tutuklayan hakim Ali İde'ye dair bir ayrıntı dikkat çekti. Uzun'u, aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklayan hakim Ali İde, eski AKP Adıyaman Gençlik Kolları Başkanı.

Kararı veren Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tutuklama gerekçesini "Cumhurbaşkanına hakaret, örgütün veya amacının propagandasını yapma, örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamasına dayandırdı. Sabri Uzun, mahkemede verdiği ifadesinde şunları söyledi:

‘SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM’

"Atılı suçlamaları ve suçların tanımını kabul etmiyorum. FETÖ'ye yardım etmek ve Cumhurbaşkanına hakaret bana da uymuyor, buradaki fiile de uymuyor. Bu isnatları kesinlikle kabul etmiyorum. Böyle bir tanımı da kabul etmiyorum." Dedi.

‘BİR KASTIM YOK’

Uzun, Erdoğan'a hakaret etmekle suçlandığı Twitter hesabı için ise şunları söyledi: "SabriUzun28 uzantılı twitter adresini ben kullanırım. Paylaşımlar da bana aittir. Her okuyanın farklı anlam verebileceği yoruma açık tweetlerdir. Şahısları kast etmedim. Daha çok bir tecrübe, birikim aktarımından ibarettir. Hakaret kastım kesinlikle olmaz. Hiç kimseyi de hedef alarak yazmadım. Kesinlikle isim de telaffuz edilmemiştir." Dedi ve Sabri Uzun, Ayten Altınoluk adlı kişi ile irtibatlı olduğu ihbarına ise şu yanıtı verdi:

‘BU TAKTİK FETÖ'CÜLERİN TAKTİĞİ’

"Ayten Altınoluk isimli kişiyi tanımıyorum. O tarihten bugüne kadar telefon kayıtlarına bakılırsa, bu kişiyi tanıyor olsam telefon konuşmam olur. İhbar alan kişi bu şahsın evine gidip bunu sormuş mu? O da yok. Onun ilişkili olduğu kişilerle ben ilişkili miyim? Bunun da çıkartılması lazım. O da yok. Yapılan ihbarlara ilişkin olarak, bu taktik FETÖ'cülerle ilgili taktiktir. Bunun araştırılıp, savcı adına bilgi derleyip, savcılığa gönderilmesi gerekirdi. İhbarı yapan veya yaptıran kişinin benle bir husumeti lduğunu düşünüyorum. Bunu araştırmayanların da benimle bir sorunu olması lazım. Ben gözaltındayken dahi bu Ayten isimli kişi bulunup sorulabilirdi. Ancak halen sorulmamış."

KARARI VEREN HAKİM AKP’NİN ADIYAMAN ESKİ GNÇLİK KOLLARI BAŞKANI

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’u tutuklayan hakim Ali İde'ye dair bir ayrıntı dikkat çekti. Uzun'u, aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklayan hakim Ali İde, eski AKP Adıyaman Gençlik Kolları Başkanı.

Bir süre avukatlık yapan İde, daha sonra yargıç oldu. Kilis’teki görevinin ardından 2015’te Kilis’ten Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne atandı. Ekim 2018’deki kararnameyle de Ankara Hakimliğinde göreve başladı. İde, Sabri uzun'u tutuklayan Ankara 7. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yapıyor.

HAKİM TARAFSIZLIĞI TARTIŞILIYOR
Böylece eski AKP yöneticisi olan bir hakim, AKP Genel Başkanı aleyhinde atılan bir mesaj hakkında karar vererek, Sabri Uzun gibi kritik bir ismi tutuklamış oldu. Bu da hakim tarafsızlığına dair yargı kulislerinde yeni bir tartışma başlattı.

SABRİ UZUN KİMDİR

Emniyet Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un masasına Polis müdürü Recep Güven, 14 Haziran 2001’de ilk kez Ergenekon kumpası şemasını koydu. Sabri Uzun, o yıllarda bunu reddetti. Aynı şema 2006 yılında yine Recep Güven tarafından Uzun’a sunuldu. Sabri Uzun bir kez daha kumpasın parçası olmayı kabul etmedi.

Bir ay sonra adı “Şemdinli Olayları Hakkında Bilgi Notu”na haksız bir şekilde karıştırılarak tasfiye edildi. FETÖ’nün Büyükanıt’ı hedef aldığı not, Uzun’a maledildi. Yaşar Büyükanıt’ın özel hayatına ilişkin FETÖ merkezli sızıntılar ile Sabri Uzun’un anlattıkları arasında bağ kuruldu.

Uzun, resmi olarak 2001’den itibaren ile FETÖ karşı karşıya geldi. Kumpaslara karşı çıktı. Hatta bir kısmını devlete raporladı. Tasfiye edildi. Hapishanenin ucundan döndü. Nihayetinde halihazırda süren FETÖ davalarında tanık oldu. Son olarak ise iktidarı eleştiren mesajlarının ardından FETÖ suçlamasıyla tutuklandı.

Kaynak: Barış Terkoğlu/ Odatv

İddia ağır düştü: 'KARARI VEREN HAKİM ESKİ AKP YÖNETİCİSİ'