Anasayfa
09 Mayıs 2019 ( 89 izlenme )

İftar sofrasına KÖTÜ HABER!..

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, et fiyatlarındaki artışın pastırma ve sucukta da fiyatları yükselttiğini belirterek, "Pastırma ve sucuk fiyatlarında 5-6 lira artış yaşandı" dedi.

Bağlamış, Oda'da düzenlediği basın toplantısında, pastırma ve sucuğun iftar sofralarının vazgeçilmezlerinden olduğunu söyledi. Ramazan boyunca 150 ton pastırma, 500 ton sucuk satışı yapılmasını beklediklerini dile getiren Bağlamış, şöyle devam etti:

‘PASTIRMA VE SUCUĞA ZAM’

"Son zamanlarda kırmızı etteki dalgalanmalar ve fiyat artışı et kaynaklı pastırma ve sucuğa da yansımış durumda. Et fiyatlarındaki zamlar, pastırma ve sucukta da fiyatları yükseltti. Pastırma ve sucuk fiyatlarında 5-6 lira artış yaşandı. Pastırma 100-140 lira, sucuk 55-75 lira, kavurma ise 80-100 liradan satışa sunuluyor.”

‘YÜZDE 10’
“ Bir yıl öncesine kıyasla pastırma ve sucuğun fiyatı yüzde 10 civarı artış göstermiştir. Enflasyon yüzde 19 gibi bir artış gösterdi. Pastırma ve sucuktaki artış bu artışın altındadır. Yaklaşık bir ay önce büyük ve küçükbaş hayvan fiyatlarında yüzde 10 artış oldu. “

‘SONRA FİYATLAR DÜŞER’
“Yalnız ramazan ayına özgü bir artış değildir bu. Ramazanın ortalarında sucuk, pastırma ve et fiyatlarında bir düşüş bekliyoruz. Sektörümüz ağırlıklı olarak pastırma, sucuk ve mantı üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu ürünleri genellikle şehir dışına ve yerli turistlere satıyoruz. Ramazanda Kayseri halkı ağırlıklı olarak pastırma tüketiyor." Dedi.

ERDOĞAN ‘PASTIRMALI YUMURTA YİYORUM’ DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin 'En son ne zaman iki yumurta kırıp ekmek bandınız?' sorusuna "Ben 3 yumurta kırıyorum bazen kavurma bazen pastırma" ifadelerini kullanmıştı. Şimdi sucuk ve pastırmaya zam geldi.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Racon Kesildi: 'AKP'de İstifa' DP Adayını Çekti!.. YSK'dan karar çıktı: 'İSTANBUL SEÇİMİ NASIL YAPILACAK' Altaylı Taşı Koydu 'Hakan Duman'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İlk Twit Uçtu: 'Eli Kulağında'