Anasayfa
04 Temmuz 2019 ( 2274 izlenme )

İlber Hoca Noktayı Koydu: 'DÜŞMANLIKLARI YALAN'

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 100. yılı dolayısıyla, Atatürk Üniversitesi'nde konferans verdi. Ortaylı, ABD ve Rusya'nın birinci ve ikinci dünya savaşında bir araya geldiklerini belirterek, "tekrar bir araya gelebilirler" dedi.

YOĞUN İLGİ


Ortaylı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla, Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu'nda "Milli Mücadele" konulu konferans verdi. Konferans yoğun ilgi görürken, davetliler yaklaşık 2 bin kişi kapasiteli salona sığmadı. Merdiven boşluklarını ve kapı önlerini dolduran öğrenciler Ortaylı'yı ilgiyle dinledi.Erzurum Kongresi'nin öneminden bahseden Ortaylı, günümüzde yaşanan olaylarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

AMERİKA VE RUSYA'NIN DÜŞMANLIĞI YALAN

Dünyanın durumunun son derece ağır gittiğini ve bunların iyiye işaret olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ortaylı, "Komşumuz olan devletler tarihte görülmedik şekilde büyük kuvvetlerin istila alanına dönüştü. Rusya Akdeniz'e indi, İran nükleer güç haline dönüşmektedir. Bölgeyi tehdit eden unsurlara karşı kendini çok iyi korumaktadır. Fakat hangi ittifakın içinde yer alacak, kimle ne kadar bir araya gelecek belli değil. Ortada Rusya ve Amerika var. Bunların düşmanlığı yalan. Bunlar tarihte iki defa birleştiler. 1'inci ve 2'nci harbini beraber yaptılar ve tekrar bir araya gelebilirler. O zaman ne olacak Türkiye'nin durumu? “

^TÜRK AYDINI OLMAK ZORUNDASINIZ, GÜCÜNÜZÜ BİLİN’

"Salondaki gençlere de seslenen Ortaylı, "19'ncu yüzyılın sonu, 20'ıncı yüzyıl başındaki Türk münevveri kalıbına dönmek zorundasınız. Köşede oturup dilenmekten, Kanada'daki kemikleri kovalamakla bir yere varamayız. Bazı milletleri göç kurtarır. Bu şekilde gezinen, geçinen ayakta olan milletler var. Ama Türkiye bunlardan biri olamıyor. Çok büyüksünüz be evladım" diye sözlerini tamamladı. Vali Okay Memiş'in çiçek vererek teşekkür ettiği Prof. Dr. Ortaylı, salonu hınca hınç dolduran gençlerin arasından geçerken zorlandı. Bazı gençlerin kitaplarını imzalayan Ortaylı, imza için daha sonraki bir tarihte yeniden gelebileceğini söyledi.


Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılın Son Günü 'Akla Ziyan Soruşturma' İYİ Parti Taşı Koydu 'Erdoğan Nerde' İstanbul 'Nasıl Kurtuldu' Cumhurbaşkanlığı 'Müjde Açıklaması'