Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent genelinde etkili olan sağanak sonrası mağdur olan Eminönü Altgeçit ve Kapalıçarşı esnafını ziyaret etti. Eminönü Yeraltı Çarşısı'nda inceleme yapan İmamoğlu, dükkanları zarar gören esnafa "Maddi manevi yanınızdayız. Hasarınızı tespit edin. Bizim arkadaşlarımızda rapor hazırlayacak. O raporlar sonrasında maddi manevi sizlerin yanınızda olacağız." dedi. Yağmur için Meteoroloji'nin yaptığı uyarıda geç kalındığı söyleyen İmamoğlu "Gecikme olması bizi üzdü" ifadesini kullandı.

“METEOROLOJİ DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU VE ÖNEMLİ UYARIYI YAPMAMIŞTIR”

İmamoğlu, “Olan olayda şu, Meteoroloji doğru zamanda, doğru ve önemli uyarıyı yapmamıştır. Yani, 12.30’da AKOM’a orta şiddetli bir uyarı gelmiştir. Tabii hem zamanı hem uyarının biçimi yeterli olmamıştır. Zira 114 kilo yağmur düşmüştür bu alana. Tabii ciddi bir fark var arada. Tabii Üsküdar ve birkaç ilçemize de 40 -45 kilo saatte yağış olmuştur. Tüm kurumların tedbirleri alma konusunda erken uyarı sistemini de iyi bir şekilde işlemesi lazım. Bu konuda kurumsal işbirliğini de güçlendireceğiz.” dedi.

“TÜMÜYLE AKTİFİZ, EN HIZLI ŞEKİLDE YARALARI SARACAĞIZ”

Gelen ihbarların tamamıyla ilgilenildiğini belirten İmamoğlu, “4 bine yakın çalışma arkadaşımız sahada çalıştı. Yaralar en hızlı şekilde sarılmaya çalışılıyor. Sabah bir kısım esnafla görüştük. Özellikle yeraltı geçidindeki esnafla, zarar tespitleri yapılıyor. Özellikle tarihi Yarımada’da yol bakım ekiplerimiz devrede olacak ve sıkıntılarla ilgili İSKİ sahada olacak. Tümüyle aktifiz, en hızlı şekilde yaraları saracağız.” İfadelerini kullandı.

“MADDİ MANEVİ YANINIZDAYIZ”

İmamoğlu, alt geçitte yapılacak çalışmalarla ilgili sorulan bir soruya da, “Şu anda sigortası olan kurumlar orada. Aynı zamanda bizim itfaiye ekibimizin raporları düzenlenecek. Yarın sabah 10’da orada bir koordinasyon çalışması yapılacak. Bir genel sekreter yardımcımızı görevlendirdik ve esnafın tüm tespitleri ele alınacak. Biz, büyükşehir belediyesi olarak oradaki esnaflarımızın maddi manevi nasıl yanında oluruz raporları gelecek tarafımıza. Önümüzdeki hafta sonuna kadar alt geçitle ilgili tüm soru işaretleri yanıtlanmış olur.” dedi. Esnafla da sohbet edip sıkıntılarını dinleyen İmamoğlu “maddi manevi yanınızdayız” dedi.

Kaynak: Sözcü

İmamoğlu'nun Açıklaması ANKARA'YA DÜŞTÜ!..