Anasayfa
12 Aralık 2018 ( 1170 izlenme )

'IMF'den EN KÖTÜ SENARYO'

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, küresel ekonominin üzerinde fırtına bulutlarının birikmekte olduğunu ve hükümetler ile merkez bankalarının böyle bir durumla başa çıkacak donanıma belki de sahip olmadıklarını söyledi.

‘ÇATI TAMİR EDİLMEDİ, FIRTINAYA HAZIRLIKLI OLUN’

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, IMF’nin dünya ekonomisinin son iki yılda yaşadığı “güneşli” günlerde hükümetleri, “akan çatıyı tamir etmeleri” için sürekli olarak uyardığını söyledi. Lipton, Bloomberg’in düzenlediği bir bankacılık konferansında yaptığı konuşmada, “Pek çoğunuz gibi ben de fırtına bulutlarının yığıldığını görebiliyorum ve krizi önlemek için hazırlıkların tamamlanmadığından korkuyorum” dedi.

‘HİÇ GÖRÜLMEMİŞ ÖNLEMLER GELEBİLİR'

Lipton bir kriz halinde politika yapıcıların baskı altında kalacaklarını ve kendilerini hiç deneyimleri olmayan durumlarda bulacaklarını belirterek, “Merkez bankaları muhtemelen hiç alışılmamış önlemleri denemek zorunda kalacaklar. Ancak ne kadar etkin olacakları bilinmediğinden, para politikasının yeterliği hakkında endişe duymakta haklı oluruz.” dedi.

‘HÜKÜMETLER ZATEN BORÇLU’

Lipton pek çok hükümetin zaten yüksek düzeyde borçlandığına dikkat çekerek mali bir manevra alanı bulamayacaklarını ifade etti. “Hükümetlerin 10 yıl önce yaşadıkları ekonomik bozulmayı karşılayacak rahat imkanlara sahip olmalarını beklememeliyiz” diyen Lipton, yarattığı mali yük dikkate alınırsa, teşviklerin de siyaseten kolay benimsenmeyeceğini söyledi.

EN BÜYÜK RİSK TİCARET SAVAŞI

Ancak en acil ve en büyük risk halen ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. IMF’nin tahminine göre eğer tehdit olarak ileri sürülen tüm gümrük vergileri uygulanacak olursa, global GSYH’nin yüzde birinin dörtte üçü 2020 yılına kadar eriyecek.

Lipton, “Bu, (dünyanın) kendi eliyle kendini vurması olur. Dolayısıyla (ABD ile Çin’in açıkladıkları) en yeni ateşkesin gerilimlerin yoğunlaşması ya da yayılmasını önleyecek kalıcı bir anlaşma ile sonuçlanması çok önemlidir” dedi.

Lipton, eğer bu sonuç sağlanamaz ve bir kilitlenme meydana gelirse, küresel ekonomide meydana gelecek bir “parçalanmanın” ekonominin yavaşlamasına yol açacağını söyledi.

Kaynak: Sözcü/ Reuters

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan Saftan Çıktı: 'MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' DOLAR DURMUYOR... Hayrola Başkan: BAŞKA YEĞEN YOK DEĞİL Mİ? Canlı Yayında İlan: 'Portakal'a Ağır Ceza'