Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 227 izlenme )

İş büyüyor... 'PARİS'TE ALARM!..

Fransa’da ‘Sarı Yelekler’ yarın bir kez daha sokağa çıkıyor. Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux radikal güçlerin protesto hareketini kullanarak hükümeti devirme girişiminde bulunabileceklerini iddia etti. Griveaux "Ateşli silahların dağıtılabileceğini biliyoruz" dedi.

‘KESİN ORTGANİZE İŞ, HÜKÜMETİ DEVİRMEK İSTİYORLAR’

Le Parisien gazetesine konuşan Griveaux, Sarı Yeleklerin cumhurbaşkanının ikame ettiği Elysee Sarayı'na yürüme planıyla ne amaçlıyor olabilecekleri sorusu üzerine şunları söyledi: "Bu kesinlikle organize. Politize ve radikal unsurlar bu hareketi kullanılacak bir araca dönüştürmek istiyor. Hükümeti devirmek istiyorlar."

İstihbarat ajanlarının protestolar sırasında ateşli silahların yasadışı biçimde dağıtılması ihtimalinin farkında olduğundan söz eden Griveaux, ne yapsalar durduramadıkları protestolarla ilgili 'gerçek göstericilere' bundan sonraki eylemlere katılmaktan geri durmaları çağrısı da yaptı:

‘HERKES SORUMLU DAVRANMALI’

"Ateşli silahların dağıtılabileceğini biliyoruz… Gerçek 'Sarı Yelekler' bunlara canlı kalkan olmamalı. Protestolarda hazır bulunanlar polisin kimseyi gözaltına almasına izin vermiyor. Dolayısıyla herkese sorumlu davranma çağrısı yapıyoruz. Benim tavsiyem bu yönde."

Griveaux'nün açıklamalarından önce Fransa medyasında yarın düzenlenecek protestoların görülmemiş bir şiddete sahne olabileceği, zira hem radikalleşmiş aşırı sağ hem de aşırı soldan unsurların provokasyonla olayları çığrından çıkarabileceğine dair iddialar yer almıştı.

ESNAF KENDİ ÖNLEMİNİ ALIYOR

Eylemlerde 89 bin polisin görev alacağı Zafer Takı ve Eyfel Kulesi’nin kapatılacağı açıklanırken eylemlerin gerçekleştirilmesi beklenen noktalarda da iş yeri sahipleri de kendince önlemler aldı. Paris'in en lüks caddesi kabul edilen Şanzelize'de esnaf, iş yerlerinin vitrin ve girişlerini metal ve tahta plakalarla kapattı. Olası yağma ve saldırılara karşı önlem alan iş yeri sahipleri, önceki eylemler sırasında yaşanan zararın tekrarından çekiniyor.

Kaynak: DHA/ T24

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tivit Uçtu: 'HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK' Destici'ye İTTİFAK ŞOKU!.. Beyoğlu 'Yeni Tebdir' DİSK açıkladı!.. 'ASGARİ ÜCRETE NOKTA'