DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan son dakika açıklaması geldi. Babacan, önümüzdeki seçimlere kendi adlarıyla gireceklerini duyurdu. Babacan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

‘SEÇİME TEK BAŞIMIZA GİRECEĞİZ’
Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır. Ülkemiz için, demokrasimiz için hayırlı olsun. Biz seçimlere hazırız. DEVA Partisi hazır. Ve biz kazanacağız.”

‘KURYELERİN YANINDAYIZ’
Biz; ülkesinin özgürlüğü için mücadele eden gençlerin yanındayız. Her gün canını dişine katarak ekmeğinin peşinde koşan kurye arkadaşımın yanındayız. Beraat ettikleri halde hakları yıllardır iade edilmeyen KHK'lıların yanındayız.”

6 SİYASİ PARTİ ORTAK MUTABAKAT
Geçtiğimiz gün 6 muhalefet partisi, Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde üçüncü toplantıyı gerçekleştirdi. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi üçüncü kez bir araya geldi. 6 siyasi partiden Liderler Buluşması’nın 3. toplantısı sonrası şu açıklama yapıldı:

‘ASLOLAN MİLLİ EGEMENLİK KARARLIYIZ’
*Milli Egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclisimizin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıldönümünden bir gün sonra bir araya gelen altı siyasi partinin liderleri olarak, TBMM’ye yeniden itibar kazandıracak “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.”

‘İKTİDARIN ALGI OPERASYONLARINA DÜŞMEYECEĞİZ’
*Bu bağlamda iktidarın yeni seçim yasası ile yapmak istediği siyaset mühendisliğine karşı iş birliğimizi derinleştirerek sürdürme yönündeki çalışmalarımızı gözden geçirdik. Yoksullaşmayı derinleştiren hayat pahalılığı ve yaşanan ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.”

‘İLKE BİRLİĞİ’
*Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve işbirliğimizin temel ilke ve hedefleri konularında oluşturmaya karar verdiğimiz çalışma gruplarının görev alanları ve çalışma yöntemlerini ele aldık.”

ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULDU

*Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla ilgili çalışma grubu; 1. Siyasi ahlak yasası, 2. Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandırılması ile ilgili düzenlemeler, 3. Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması, 4. Uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının oluşturulması, konularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir.

“LİYAKAT SAHİBİ BİR ADAY BELİRLEYECEĞİZ”

*Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda liderler olarak birçok kez vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.

BIDEN’IN İFADELERİNE ORTAK KINAMA

İş Değişiyor 'Babacan Koptu'