Anasayfa
03 Mart 2022 ( 17810 izlenme )

İş Değişiyor 'İmza Anayasa Aykırı'

Danıştay Başsavcılığı, TBMM kararı olmadan İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilemeyeceğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararının iptal edilmesini istedi.

BAŞSAVCILIK ‘CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI ANAYASA’YA AYKIRI’
Danıştay Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çıkarılmasına ilişkin kararın iptali istemiyle açılan davada mütalaasını Danıştay 10. Daire'ye verdi.

‘SÖZLEŞME ANCAK MECLİS TARAFINDAN İPTAL EDİLEBİLİR’
İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirten Başsavcılık, sözleşmeden ancak TBMM'de kabul edilecek yeni bir yasayla çıkılabileceğini kaydetti. Danıştay Başsavcılığı, "Kanun hükmünde sayılan ve usulüne göre yürürlüğe girmiş temel hak ve özgürlüklerle ilgili İstanbul Sözleşmesi korunmalıdır" dedi.

ANAYASA GÜKÜMLERİ VAR
Uluslararası sözleşmenin TBMM'nin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlı olduğu ve hangisinin bağlı olmadığının, Anayasa'nın 90. maddesinin ilk dört maddesinde sayıldığı belirtilen mütalaada, şu değerlendirme yapıldı:

‘MECLİS BU KANUNU ÇIKARDI ANCAK MECLİS İPTAL EDEBİLİR’
"TBMM'nin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlı olan sözleşme, onay kanunu olmadan yürürlüğe giremez ve 'kanun hükmünde' sayılımaz. Sözleşmelerin yürürlüğe girmesinde benimsenen bu yöntem, 'usulde paralelik' ilkesi gereğince kaldırılmasında da aynı şekilde uygulanır. TBMM'nin onayına bağlı bir uluslararası sözleşmenin kaldırılması da yine TBMM'nin tasarrufu ile mümkün olabilir."

ERDOĞAN TEK İMZAYLA ULUSLARARASI SÖZLEŞMEYİ FESHETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Mart 2021 tarihinde imzaladığı ve 20 Mart 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi" Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmişti.

Kaynak. DW Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Ne İstedin de Vermedik Diyen Kim' Dündar Yıldırım Dava 'Karar Çıktı' Direksiyon Kırıldı 'Diploma Ağır Yol' Uysal Davutoğlu 'Paylaşım Peş Peşe'