Anasayfa
13 Ekim 2022 ( 1768 izlenme )

İş Değişiyor 'Pembe Yalan Serbest'

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kamuoyunda “Sansür Yasası” olarak bilinen yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

'İNSANLAR PEMBE YALAN SÖYLEYEBİLİR, YASAK YOK'
Hüseyin Yayman, “Sansür Yasası” hakkında, “İnsanlar pembe yalanlar söyleyebilir, insanların yalan söyleme özgürlüğünü de ortadan kaldırmıyoruz” dedi. Yasa tasarısının en çok tartışılan konularından biri olan dezenformasyona kimin karar vereceği konusuna değinen Hüseyin Yayman şunları söyledi:

‘NE YALAN NE YALAN DEĞİL BUNA YARGI KARAR VERECEK
“Dezenformasyona yargı karar verecek. Bu çok nettir. İnsanlar pembe yalanlar söyleyebilir, insanların yalan söyleme özgürlüğünü de ortadan kaldırmıyoruz. Ama bu yalan ulusal güvenliği, kamu düzenini tehdit eder bir noktada ise ırkçılık ve nefret diliyle insanların kimlikleri üzerinden yapıyorsanız, bunu doğru bulmuyoruz.”

‘SANSÜR AMACI YOK’
Hüseyin Yayman, yasa tasarısının sansürü amaçlamadığını aile ve kişisel mahremiyeti korumayı amaçladığını savundu. Yayman, “Asla bir yasaklama veya sansür yasası getirmiyoruz. Bireysel haklar, aile mahremiyeti ve kişisel veriler gibi mahremiyetleri koruyan; kamu düzeni ile toplumsal barışı güvence altına alan bir arayış içerisindeyiz. Uygulamadan kaynaklanan bir sorun olursa bu düzenlemeleri TBMM’de takip edeceğiz. Biz dünya örneklerine bakarak çalışma yaptık” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ VEKİL: ‘YASAYI ABD İLE GÖRÜŞEREK YAPTIK’

Öte yanda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Halk TV canlı yayınında görüşmeleri devam eden sansür yasasına ilişkin konuştu. AKP Milletvekili Ahmet Özdemir'in yasayı ABD ile görüşerek yaptıklarını söylediğini aktaran Başarır, ''Yaklaşık 1 saat önce AKP Milletvekili Ahmet Özdemir, neden bu yasayı getirdiklerini anlatma gereği hissetti. Dedi ki, merak etmeyin, telaşlanmayın. Biz ABD ile ABD Büyükelçisi ile uzlaşarak bu yasayı yaptık. Bunu Meclis'te Genel Kurulu'nda söyledi. Kürsü de söyledi'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar/ Halk Tv

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Düğüm 'Gaziantep' Karadağ Şen 'Geliyorlar' Halk Tv Duyurmuştu 'İş Tamam' Yer Beykoz... '553 VİLLA KOŞA KOŞA GELİYOR'