Anasayfa
18 Temmuz 2019 ( 3555 izlenme )

İş Geldi Dananın Kuyruğuna:'O PARALAR NEREDE'

CHP, darbe girişiminin ardından başlatılan 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası çerçevesinde şehit yakınları ve gaziler için toplanan bağışların akıbetine ilişkin Meclis'e araştırma önergesi verdi. Önergede "15 Temmuz hain darbesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen şehit yakınları ve gazilere, vatandaşların yaptığı bağışlardan destek sağlanamamasının izahı mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.

YARDIM KAMPANYASI

CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan kampanya çerçevesinde şehit yakınları ve gaziler için toplanan bağışların akıbetine ilişkin TBMM Başkanlığına araştırma önergesi sundu.Önergede, Başbakanlık Genelgesi ile darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşların aileleriyle gazi olanlara yardım etmek amacıyla bir 'Dayanışma Kampanyası' başlatıldığı anımsatıldı.

"YARDIM PARALARINA NE OLDU?

15 Temmuz Dayanışma Kampanyası'nda 20 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 309 milyon lira para toplandığı ve toplanan yardımların kurulacak bir vakıf aracılığıyla değerlendirileceğinin bildirildiği aktarılan önergede, kampanyanın başlatılmasından bu yana neredeyse üç yıl geçmiş olmasına karşın açılan hesaplarda ne kadar para toplandığı, toplanan paraların nasıl harcandığı, ne kadarının şehit aileleri ve gazilere dağıtıldığı konularında kamuoyuna tatminkar bir açıklamada bulunulmadığı, konuya ilişkin soruların cevapsız bırakıldığı vurgulandı.Önergede, şu ifadelere yer verildi:

‘ÜÇ YIL OLDU, KİME DESTEK SAĞLANDI

“ "15 Temmuz hain darbesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, şehit yakınları ve gazilere, vatandaşların yaptığı bağışlardan destek sağlanamamasının izahı mümkün değildir. Bu durum hem şehit yakınları ve gazilere hem de yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımıza saygısızlıktır. Darbe girişimi sırasında şehit olan vatandaşlarımızın aileleri ile gazi olanlara yardım etmek amacıyla başlatılan kampanya kapsamında;

‘NE KADAR PARA TOPLANDI’


Para toplamak amacıyla kaç tane banka hesabı açıldığı, bu hesaplarda toplam kaç lira toplandığı ve nasıl değerlendirildiği, toplanan paradan şehit yakınları ve gazilere ne kadar nakdi ve ayni yardım yapıldığı hususlarının açıklığa kavuşturulması ve bundan sonra bu amaçla düzenlenecek kampanyalarda saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun tam olarak yerine getirilebilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mahkeme: 'ALMADAN ÖNCE BAKSAYDIN' Erdoğan Barzani'yi Tanıyor mu?.. 'MÜTERCİMLERİN SÖYLEDİKLERİ MEĞER DOĞRU DEĞİLMİŞ' ona RET... buna da RET... MECLİS KİLİT!..