Anasayfa
02 Ocak 2021 ( 5626 izlenme )

İş İlerliyor 'Aşı Muhayyer'

Ukrayna, Çin’den aldığı aşıların corona virüsü (Covid-19) salgınına karşı başarısız olması durumunda, Çin hükümetinin kendilerine aşı için ödenen ücreti iade edeceğini açıkladı. Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Viktor Lyaşko yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘AŞI BAŞARISIZSA PARA İADE’
* Ukrayna, Çinli Sinovac şirketi ile anlaşmasını yaptı ve ücretini ödedi. Aşının başarısız olması durumunda paramızı geri alacağız. 1 milyon 900 bin dozluk ilk siparişin ücreti 2020 bütçesinden ödendi. Kalan siparişler ise 2021 bütçesinden karşılanacak. AstraZeneca ile aşı görüşmelerimiz de devam ediyor.”

‘ŞUBAT SONU MART BAŞI GELİYOR’
* Teslim alacağımız aşı, bazı vatandaşlar için ücretsiz olacak. Ancak aşılar serbest piyasaya düşerse buna bir yorum yapamayız. Covid-19 aşısı, salgından korunmanın tek yolu. Şubat sonu, Mart başı gibi aşıyı teslim almayı planlıyoruz.”

8 MİLYON UKRAYNALI İÇİN 16 MİLYON DOZ AŞI
Öte yandan geçtiğimiz günlerde Ukrayna hükümeti tarafından aşıya yönelik yapılan açıklamada, Covid-19 Aşısı Küresel Erişim Programı (COVAX) tarafından kendilerine 8 milyon Ukraynalının aşı ihtiyacının karşılanması için 16 milyon doz aşının teslim edileceğini duyurmuştu.

Ukrayna'da son açıklanan verilere göre, 24 saat içinde 5 bin 38 Covid-19 vakası tespit edilmesinin ardından toplam vaka sayısı 1 milyon 69 bin 517'ye yükseldi. Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 51 hayatını kaybettiği ülkede toplam vaka sayısı 18 bin 731'e yükseldi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Merkez Bankası Açıkladı' Bahçeli Noktayı Koydu: 'ÇIKSINLAR HERKES GÖRSÜN' Aynı Tas Aynı Hamam' Cübbeli' Musul 'Bilmediklerimiz'