Anasayfa
05 Şubat 2022 ( 10430 izlenme )

İsimler Açıklandı 'Hesaplar Dökülüyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dijital mecrada kendisine hakaret eden kullanıcıların isimlerini ifşa etmişti. CHP'nin talebi üzerine iki bilim insanı tarafından “Troller Raporu” hazırlandı.

ÜÇ KADEMELİ AĞ
Raporda, trol hesapların listesi, trollerin karakteristik özellikleri yer alıyor. Rapora göre trol ordusu 3 kademeden oluşuyor. Piramidin tepesinde içerik üretenler bulunuyor. İkinci kademe, onların işaretiyle saldırıya geçiyor. En alt basamağı ‘destek grubu’ oluşturuyor. Bütün ağda aylık 250 ile 300 bin arası ‘küfür tweeti’ paylaşılıyor.

'AYLIK 250 İLA 300 BİN HASHTAG'
CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu hedef alan organize trol faaliyetleri hakkında önemli bulgular da var. Buna göre, CHP ve Kılıçdaroğlu aleyhinde aylık bazda düzenli faaliyet gösteren ortalama 10 ila 12 bin trol hesabın olduğu ve bu hesapların yine aylık bazda ortalama 250 ila 300 bin arasında hashtag ürettikleri belirlendi.

4 İSİM AÇIKLANDI
Raporda saldırıların daha çok Twitter'dan yapıldığı belirtildi. Bu hesapların ürettikleri paylaşımların ağırlıklı olarak küfür, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcıalaycı içerikler taşıdığı tespit edildi. “Lider trol” ekibinde yer alan @sencer_2023_, @Avicenna_Razi, @themarginale ve @TheLaikYobaz gibi yüklenici trol hesaplar dolaşıma sokulacak içerikleri üretiyor.

TAŞERONLAR ORTAYA ÇIKTI
Bunların altında CHP ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu hedef alan @KANLINEVZAT35, @_trakyali, @SERVETK73804671, @Sabrikontek, @3461_kml, @Abdulla72476125 ve @JAWARECEP8 gibi taşeron trol hesaplar yer alıyor. Bu hesaplar CHP ve Kılıçdaroğlu hakkında aylık 400 gönderiye ulaşan sıklıkta içerik üretebiliyor. Bu ve diğer trol hesapların CHP ve Kılıçdaroğlu aleyhinde ürettiği gönderi sayısı rapora konu olan altı aylık zaman diliminde toplamda 300 bini geçmiş durumda.

DESTEK GRUPLARI DA VAR
“Troller Raporu”nda piramidin en altında “Destek grubu” olarak nitelendirilebilecek daha az sıklıkta içerik üreten @2023TRKY, @Reis_Rte_Reis, @Vatann_Millett, @ak_balkon, @ESMA43188066, @KARA_DAVUT_OF61 ve @emirbrkt gibi kullanıcılar bulunuyor. Bu hesaplar üretilen içerikleri dolaşıma sokmak gibi bir görevi üstleniyor.

ÖZELLİKLERİ
CHP ve Kılıçdaroğlu'nu hedef alan organize trol hesapların karakteristik özellikleri de raporda şöyle sıralandı:
■ Çoğunlukla gerçek bir kimliğe sahip değiller.
■ Bazı trol hesapların hesap adlarında genellikle dört ve daha fazla rakam bulunuyor. Bu durum trol hesapların rastgele oluşturulduklarına işaret ediyor.
■ Kullanıcı adlarının belirli bir siyasal partiye, ideolojiye ya da kişiye atıfta bulunuyor ya da bunlarla özdeşleşiyor.

AMAÇ SABOTE ETMEK

Bu hesaplar üç yöntemi kullanıyor. Bunlardan ilki, belirli bir trol kullanıcı grubunun CHP ya da Kılıçdaroğlu hakkında gösterdikleri refleksle ortaya çıkıyor. Amaç sabote edici tveetler üretmek. CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu negatif yönde öne çıkarmak.

Kaynak: Saygı Öztürk/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tepkiler Sürüyor: 'TARİH BİLMEYEN GAFİL' Erbakan Parti 'Toplu İstifa' Saymaz Sıraladı.. 'Kimse Kurtaramaz' Mansur Başkan'dan İYİ HABER!..