Anasayfa
21 Haziran 2022 ( 3636 izlenme )

İşin Rengi Değişiyor 'Sığınmacı Dava'

AİHM, Türkiye'de oturum izni olan Suriye vatandaşı Muhammad Fawzi Akkad'ın sınır dışı edilmesi konusunda hak ihlali kararı vererek Türkiye'yi tazminata mahkum etti.

SINIR DIŞI EDİLEN SURİYELİ DAVA AÇTI
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Suriye vatandaşı Muhammad Fawzi Akkad’ın, Türkiye’de geçerli oturum izni olmasına rağmen Türk makamları tarafından “zorla ülkesine sınır dışı edilmesi” konusunda Ankara’nın hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti. BBC Türkçe’nin haberine göre; Mahkeme, Türkiye’nin Akkad’a 12 bin 250 euro ödemesine karar verdi. Bu miktarın 9 bin 750 eurosu manevi tazminat, 2 bin 500 eurosu da mahkeme masrafları.

ZORLA SINIR DIŞI, HUKUKA AYKIRI

AİHM kararında, Akkad’ın 2018’de Türkiye’de geçerli bir ikamet iznine sahip olduğu ve kendisine “geçici koruma” statüsü verildiği kaydedildi. Kararda, Yunanistan’a geçmeye çalıştığı sırada Meriç Nehri yakınlarında gözaltına alınan Akkad’ın daha sonra “gönüllü geri dönüş” adı altında Türk makamları tarafından “zorla ve hukuka aykırı” şekilde sınır dışı edilerek Suriye’ye gönderildiği belirtildi. AİHM kararında şu ifadeler yer aldı:

‘KELEPÇELENMESİ AŞAĞILAYICI’
“Mahkeme, başvuru yapan şahsın Suriye’de 3. maddeye aykırı bir muameleye maruz kalma riskiyle karşı karşıya olduğu ve Türk makamlarının gerçekleri bilerek kendisini sözleşmeye aykırı bir muamele riskine maruz bıraktığıyla ilgili önemli gerekçeler gösterildiğine karar vermiştir. Mahkeme ayrıca, şahsın yaklaşık 20 saat süren otobüs yolculuğunda diğer Suriyelilerle birlikte kelepçelenmesinin aşağılayıcı muamele anlamına geldiğine karar vermiştir.”

‘ÖZGÜRLÜĞÜNDEN MAHKUM EDİLDİ’

Mahkeme, Türk makamlarının, başvuru yapan şahsın Suriye’ye zorla geri gönderilmesine itiraz etmek için Türk hukukunda öngörülen hukuk yollarından yararlanma fırsatını reddettiğini kaydetmiştir.
Mahkeme, şahsın Meriç’te Yunanistan sınırına yakın bir yerde tutuklanmasından Suriye’ye gönderilmesine kadar geçen sürede özgürlüğünden mahrum bırakıldığını tespit etmiştir.
Mahkeme, sınır dışı edilmek üzere olan kişilerin gözaltına alınmasıyla ilgili olarak iç hukukta öngörülen yasal güvencelere uyulmadığını kaydetmiştir.”

Kaynak: Ajanslar/ BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kahramanmaraş Drone! BU RESİMDEKİLER NE YAPIYOR?.. AKP İp Koptu 'Skandal Ağır' Dakka Bir Penaltı 'Sosyal Medya Sallanıyor'