Anasayfa
09 Nisan 2020 ( 118 izlenme )

İyi Haber 'Çin İşi Toparlıyor'

Koronavirüsün ilk görüldüğü Çin'de sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları esnetiliyor. Sağlık raporu olanlar Çarşamba gecesinden itibaren sokağa çıkabilecek.

SEYAHAT KISITLAMALARI KADEMELİ
Koronavirüs salgınının ilk görüldüğü Çin'in Hubei vilayetinde seyahat kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılıyor. Yaklaşık 60 milyon insanın zorunlu karantinada yaşadığı Hubei vilayetinin yönetiminden Salı günü yapılan açıklamada, Çarşamba gece yarısından itibaren halkın dışarı çıkabileceği veya bölgeden ayrılmasına izin verileceği kaydedildi.

YEŞİL KOD RAPORU ŞART
Ancak salgının en çok etkilediği 11 milyon nüfuslu Vuhan kentindeki kısıtlamaların 8 Nisan'a kadar süreceği belirtildi. Vuhan'dan çıkışlar bu tarihten itibaren mümkün olacak. Sokağa çıkmak ya da bölgelerini terk etmek isteyenler sağlıklı olduklarını ve virüs taşımadıklarını belgeleyen “Yeşil Kod” adlı raporu almak zorunda.

SAĞLIĞINA KAVUŞANLARIN SAYISI ARTTI
Yeni tür koronavirüs salgınını patlak vermesinden bu yana Çin'de ilk kez geçen hafta ülke çapında yeni vaka ortaya çıkmadı. Pekin Sağlık Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, geçen hafta tamamı ülke dışından gelen 74 kişide virüse rastlanıldığını açıkladı. Çin dışından ülkeye şimdiye kadar 427 enfekte olmuş kişinin giriş yaptığı, bu kişilerin karantinada tutulduğu bildirildi.

Çin'de Salı günü itibarıyla salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 277'ye, enfekte olanların ise 81 bin 171'e çıktığı kaydedildi. Çin makamları 73 binden fazla kişinin ise sağlığına kavuştuğunu duyurdu.

GÜNEY KORE'DE HAFİF ARTIŞ

Salgın Çin'de etkisini azaltırken Güney Kore'de vaka sayısında hafif derecede artış kaydedildi. Güney Kore hükümet yetkililerinden Salı günü yapılan açıklamada, Pazartesi günü 76 yeni vakanın daha kayıtlara geçtiği belirtildi. Pazar günü bu sayı 64 olarak açıklanmıştı. Böylece ülke genelinde enfekte olanların sayısı 9 bini geçti. Ölüm vakaları ise 9 artışla 120 olarak gerçekleşti. Güney Kore Şubat sonunda 24 saat içinde 900'dan fazla enfeksiyon kaydetmişti.

Kaynak: Deutsche Welle

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıç'ın açıklaması düştü: 'NE AHLAK BIRAKTILAR NE DE HUKUK' Holding 'Kaz Dağlarında' Sağlıklı Beslenme Eğitimi: '6.4 MİLYON TL' Peş Peşe: 'YENİ LİSTE GELİYOR...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan: 'İMAMOĞLU'NUN CEZASI BELLİ SÜREYİ AŞARSA BAŞKANLIĞI DÜŞER'