İYİ Parti 'Erdoğan'a Yanıt'

28031 izlenme 08 Ağustos 2020
Reklamlar
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, MHP lideri Bahçeli'nin Meral Akşener'e 'eve dön' çağrısına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın destek vermesiyle ilgili konuştu. "Biz İYİ Parti olarak bu siyasi hesaba ortak olmayacağız. Cumhur İttifakı içine girmeyiz" diyen Ağıralioğlu, "Güçlendirilmiş parlamenter demokrasiyi inşa edeceğiz derlerse ona İYİ Parti olarak katkı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

‘BU SİYASİ HESABA ORTAK OLMAYACAĞIZ’

Ağıralioğlu, “AK Parti’nin davetini şöyle algıladık. Memlekette bu kadar gücü kuvveti olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de oylatıp ümidi kendi lehine kullanma fırsatını da eline geçirmiş olmasına rağmen memleketi toparlayamamışsanız, memlekete, milletinize vaat ettiğiniz Türkiye hayalini gerçekleştiremezsiniz, size muhalefetten katılacak insanların size vereceği hiçbir kuvvet bu sözleri gerçekleştirmenizi sağlamaz. Dolayısıyla biz İYİ Parti olarak bu siyasi hesaba ortak olmayacağız” dedi. “İYİ Parti olarak bir tek teklifimiz var” diyen Ağıralioğlu, şöyle sürdürdü:

‘CUMHUR İTTİFAKI İÇİNE GİRMEYİZ’
* Genel başkanımızın da defalarca zikrettiği, iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi. Bunun takdimi, adı mühim değil aslında. Esas kast ettiğimiz şey Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamada, memleketi, milleti dertleriyle beraber daha büyük çıkmazlara sokacağına dair bir öngörümüz vardır. Buradan dönerlerse iyileştirilmiş parlamenter demokrasi çerçevesinde bir düzelmeye katkı sağlayacağımızı söyledik defalarca. Cumhur İttifakı içine girmeyiz.

‘BU SİSTEM MİLLETİMİZİN DERDİNE DERMAN OLAMAZ’
* Bu sistemin milletin dertlerine derman olamayacağı 2 yıllık karnesinden görüldü. Sistem değiştirilirse bu değiştirilecek olan sisteme katkı sağlayacağız. Davete böyle mukabele ediyoruz. Katılmıyoruz ama bu sistemde taşınamaz bir yük olduğuna inandığımız sistemi değiştirip, yerine iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter demokrasiyi inşa edeceğiz derlerse ona İYİ Parti olarak katkı sağlayacağız.”

‘ARTIK YOLUN SONU’
“Güce ihtiyacı olan iktidar rakip alanda gördüğü unsurlardan kendi tarafına adam çekebilir, çekmeye teşebbüs edebilir. Ama sizin sayısal ve siyasal güce ihtiyacınız yoksa, her istediğinizi uygulayacak kadar kudretiniz, kuvvetiniz varsa ve buna rağmen memleketinizi toparlayamıyor da muhalefetten kendi tarafınıza adam almaya çalışıyorsanız bunun Türkçe’si şudur: ‘Biz artık memleketimize, milletimize hizmet ederek, milletimizin teveccühünü kazanarak iktidarda kalamayacağız. Muhalefeti zayıflatarak iktidarda kalmak zorundayız. Bu artık yolun bittiğine alamettir. Söylenecek sözün, taşınacak yükün artık takat kaldırılamaz şekilde ağırlaştığına alamettir.”

“İYİ PARTİ’DEN TALEP ETTİKLERİ KUVVET ONLARI KURTARMAYA YETMEZ”

* İktidar İYİ Parti’den almayı hesapladığı kuvvetle iktidarda kalmak hevesine düşmektense, milletine vermiş olduğu sözleri tutmayı denesin. Milletine verdiği sözleri tutabilirse daha çok kuvvetlenebilir. Onu başaramamışsa İYİ Parti’den talep ettikleri kuvvet onları kurtarmaya yetmez. Bütçe bu hale gelmiş, dolar bu kadar hareketli hale gelmiş, memleketteki dolarizasyonu engelleyemiyorsunuz, borçlanma maliyetiniz sınırlı hale gelmiş, işsizlik rakamları dayanılmaz hadlerde… 

Bu kadar ağır yükün içinde çözmeniz gereken bunca dert varken siyaseti magazinleştirerek, ‘Oradan gelin, sizin milli olduğunuza karar verdik, bizimle beraber olun’ falana dönmüşseniz, artık memleketinize hizmet edebilme imkanını kaybettiniz demektir. Bu onun alametidir.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan 'Dil Ağır Üslup Ağır' Bakan Skandal 'Kulak Devrede' Kara Dosya 'Kapatıldı' 'Anladın Sen Oğlum' dedi.. 'Ortalık Toz Duman'