Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 275 izlenme )

James Jeffrey... 'GELDİ KONUŞTU GİTTİ'

ABD'nin Suriye temsilcisi James Jeffrey, Washington’un PKK terör uzantısı PYD-YPG'ye verdiği desteğin iki ülke arasında yarattığı gerilimin gölgesinde, Ankara'ya bir günlük ziyarette bulundu.

HEP AYNI SÖZLER

Ankara'nın beklentilerinin aksine Jeffrey, PYD-YPG'ye destek ya da Fırat'ın doğusunun bu örgütten temizlenmesi konusunda herhangi bir ümit vermedi. Ankara’nın çok eleştirdiği, Türkiye sınırına kurulan ABD-YPG/PYD ortak gözlem noktaları konusunda da geri adım atmayan Jeffrey, Türk yetkililerin bu konuda endişelerini Washington’a ileteceğini söylemekle yetindi.

ESAD YÖNETİMİNE AĞIR ELEŞTİRİ

Jeffrey'in Ankara temasları sonunda Türk basını ile gerçekleştirdiği sohbette söylediği en dikkat çekici unsurlardan biri ise, Suriye'de siyasi sürecin ilerlememesinden doğrudan Beşar Esad rejimini sorumlu tutması oldu. Suriye'de siyasi sürecin ilerlemesi için oluşturulan yol haritasının kritik noktası anayasa komisyonunun kurulmasında “ne ABD, ne Rusya, ne Türkiye, hatta ne de İran'ın engel çıkarmadıklarına” vurgu yapan Jim Jeffrey, Beşar Esad yönetimini ise açık ve sert ifadelerle süreci tıkamakla eleştirdi. Jeffrey’in açıklamalarından öne çıkanla hususlar şöyle;

‘TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİ ANLIYORUZ’

“(Suriye)Bu gözlem noktalarındaki amaç, orada olası bir taciz ateşini caydırmak. Şunu da belirtelim ki bunlar muharebe keşif kolu değil. Bunlar gözlemlemek için kurulan noktalar. Bunların amacı sahada ne olduğunu öğrenmek. Eğer bir bölgede gözlem yaparsak, o bölgede daha az ateş atılır. Amacımız Türkiye de dahil olmak üzere bu bölgedenin güvenliğini sağlamak. Türk tarafı bununla ilgili bazı endişelerini dile getirdi. Bunlardan bazıları teknik bazıları ise taktiksel seviyededir. Görüştüğüm Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar endişelerini çok açık ve net bir dille ifade etti. Ben de bunu bütünüyle Washington'a taşıyacağım. Washington'da herkes bu endişelerin farkında."

‘YEREL YÖNETİMLER KURUYORUZ’

“ABD ile SDG (PYD/YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri) bölgede IŞİD'e karşı birlikte mücadele ediyorlar. Bu Fırat'ın doğusunda da, Dayrelzor'da da, Rakka'da böyle. Ayrıca bu bölgelerde yerel yönetimlerin kurulmasına da çalışıyoruz. Bunu iki nedenle yapıyoruz; İlki askeri operasyonlardan biz de kısmen sorumluyuz. İkincisi ise, IŞİD'in bölgeye geri dönmesini engellemek.”

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu ilk kez konuştu: 'BEKLEYİN ANLATACAĞIM' 9 ÜLKE: 'Türkiye'ye Girişler Durduruldu' Yıldırım: 'BU HAKSIZLIK, DOĞRU DÜRÜST YANIMDA BİLE TAŞIMIYORUM’ işin rengi değişiyor: 'HDP'EN BAHÇELİ'YE DESTEK'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
SANCAKTEPE: 'ŞEHİDİMİZ VAR'