Anasayfa
27 Ağustos 2020 ( 1473 izlenme )

Jeffrey 'Ankara Teğet'

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, temaslarda bulunmak üzere Cenevre’nin ardından önce İstanbul’a gitti ardından da akşam saatlerinde başkent Ankara’ya geçti.

ÖNCE SURİYELİ MUHALİFLERLE GÖRÜŞTÜ
Jeffrey, İstanbul’da Suriyeli muhalifler ve temsilcilerle bir araya geldi. Jeffrey’nin İstanbul’da Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Nasır El Hariri’yle de görüştüğü belirtiliyor. Görüşmelerin ardından James Jeffrey, akşam saatlerinde Ankara’ya gitti. Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere, ziyaretine ilişkin kısa bir açıklamada bulunan ABD Suriye Özel Temsilcisi, Suriye konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi.

SONRA ANKARA
Ankara’da üst düzey temaslarda bulunacak olan James Jeffrey, Cenevre’de üçüncü turu başlayan Anayasa Komitesi görüşmelerinin de iyi geçtiğini dile getirdi ve Türkiye’nin bu noktada verdiği desteğin çok önemli olduğunu söyledi. Jeffrey Ankara’daki temaslarında, Suriye’de rejimin müzakere masasına dönmesine ilişkin konuları görüşeceğini söyledi.

Jeffrey, Ankara temasları öncesinde Cenevre’de Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’la bir araya geldi. ABD Suriye Özel Temsilcisi’nin Ankara’da kimlerle görüşeceğine ilişkin ABD ve Türk makamları herhangi bir bilgi paylaşmadı.

ERDOĞAN TRUMP GÖRÜŞMESİ
Öte yanda İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. İki liderin görüşmesinde Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Doğu Akdeniz’de istikrarsızlığı yaratan tarafın Türkiye olmadığını hatırlatarak, Türkiye’nin, gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yana olduğunu attığı somut adımlarla kanıtladığını vurguladı.

Kaynak: Ajanslar/ VOA Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aytunç Altındal: 'Karadeniz'e Dikkat' Büyük yanılgı!.. 'Üç beş çapulcu lafı nereden çıktı' Uyarı Ağır: 'Kimse Altından Kalkamaz' Yola Bak: 'GİDİŞ GELİŞ 1.291 LİRA'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Efeler: 'Siz Para Kazanacaksınız diye Biz Ölmek Zorunda mıyız'