Anasayfa
12 Ekim 2020 ( 2844 izlenme )

Jet Yanıt 'Kavanozda Yetişmedim'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteci Barış Terkoğlu'nun kendisiyle ilgili olarak kaleme aldığı yazısına yanıt verdi. Açıklamasını medium.com'da yayınlayan Soylu, "Lakabını yakıştırdığım kişi... Kavanozda yetişmedim. Amerika'dan bir günde talimatla gelmedim. Veya büyükelçiliklerin emzirdiği adam da değilim" dedi. Sözlerine "Bir söz söylemiş isek sebebi var. Çünkü onu hak etmek de önemli" ifadesiyle başlayan Soylu, şunları kaydetti:

‘O ŞAHISLAR VATANSEVER’
"1 Çocukluğumdaki dini eğitimimi herkes bilir ki, rahmetli dedem Hacı Alaybey Soylu’dan aldım.. O beni, hayat alanında da eğitti..
2 Çocukluğum, gençliğim, Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin binalarında, koridorlarında geçti... Bahsettiğin gruplar ve gençleri, özellikle 1980 darbesinden sonra partiyi hiç yalnız bırakmadılar, bunu herkes bilir. Bahsettiğin memleketsever, vatansever, mümtaz şahsiyetlerin hepsini parti koridorlarında, o arkadaşlarımızdan öğrendik. Bunu da herkes bilir...”

‘O ŞAHSİYETLER DEVLETE MİLLETE SAHİP ÇIKTILAR’’
3Bu şahsiyetlere vefamız, rahmetli Menderes’ten Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a kadar, Millet yolculuğuna, vatan sevdasına ve Müslümanlığa hizmetkârlıklarına, siyasetten ve devletten hiçbir şey istemeden samimiyetle bağlılıklarınadır. Ve 1725 Aralık, 15 Temmuz sonrası hiçbir fitneye, ayrılığa, her türlü tehdide rağmen prim vermediler, fırsat tanımadılar. Devlete, Millete tüm birikim ve müktesebatları ile sahip çıktılar. FETÖ'ye meydan okudular...

‘KAVANOZDA YETİŞMEDİM’
4Arif Önemli, 1980 darbesinden sonra yıllarca 1993'e kadar, Doğru Yol Partisi'nin Zeytinburnu İlçe Başkanlığı'nı yaptı. 1999'da benim il başkanlığımda, İl Disiplin Kurulu başkanı idi. Bunu da herkes bilir.
Lakabını yakıştırdığım kişi... Kavanozda yetişmedim. Amerika'dan bir günde talimatla gelmedim. Veya büyükelçiliklerin emzirdiği adam da değilim. Vefayı severim. Hem semtini, Hem asaletini, hem manasını...”

‘ÇOK KİTAP OKUDUM’
“Son olarak, Herhangi bir inanç grubunun eğitimini almadım. Alsam da söylerdim. Bunu da herkes bilir... Ancak geçmişte çok okuduğumu, kitaplar devirdiğimi de herkes bilir. Müslümanlık senin, ideolojini aldığın kirli mahfillerde öğrenilmez. Allah öğrenmek isteyene muhakkak fırsat verir...”

‘KÖTÜ YOLA DÜŞMÜŞSÜN’
“Yazık ki çocuk!
Öğrenecek çok yolun var.
Fakat işin başında fitneye düşmüşsün.
Kötü yola düşmüşsün
Allah kurtarsın..."

TERKOĞLU NE DEMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, tarikat cemaat tartışmaları gündemdeki yerini korurken, dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Terkoğlu’nun ‘İçişleri Bakanı Hangi Cemaatten’ başlıklı köşe yazısından konuyla doğrudan ilgili bölüm şöyle;

‘SAİDİ NURSİ’NİN TALEBESİ FIRINCI’
“Son olarak “Arif Abi” dediği ismin kızının nikâhında karşılaştıklarını, birlikte şahitlik yaptıklarını anlatıyordu. Kendisine konuşma hakkı verildiğinde önceliği Saidi Nursi’nin talebesi Fırıncı’ya verdiğini söylüyordu. “İsmini duyduğumuzda dahi rahatladığımız abimizdi” sözleriyle Mehmet Fırıncı’ya bağlılığını vurguluyordu.”

‘NURCU TEDRİSATTAN GEÇTİ’

“Kendisinin de ifade ettiği gibi Soylu, Nurcu ağabeylerin tedrisatından geçerek bu günlere gelmişti. Nurcuların yıllarca vazgeçmediği, hatta Yeni Asya kolunun halen desteklemeye devam ettiği Demokrat Parti’de genel başkanlığa yükselmişti.”

‘TESADÜF DEĞİL’

“Nurculuk onun düşünce hayatında belirleyiciydi. Sadece Fırıncı değil, Saidi Nursi’nin bir başka öğrencisi Mustafa Sungur’un cenazesini kaldırırken de “Çocukluğumuzdan beri takip ettiğimiz edep timsali bir şahsiyetti” demiş, “Türkiye bir ağabeyini kaybetti” sözleriyle kendisindeki yerini açığa vurmuştu. Soylu’yu zaman zaman Norşin medreselerinde diz çökerken görmemiz tesadüf değil. Cemaatlere sahip çıkan açıklamasından sonra Said Yüce gibi Nurcu liderlerin ona ilk teşekkür edenler olması da.”

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'IRAK VE SURİYE'NİN PERDE ARKASINDA KİM VAR' 'Bereket' dediler.. 'Kuyruk Uzun' Görüntüler Paylaşıldı.. 'Başkan Gergin' 1 Değil 5 Değil 50 Değil 'Erdoğan Miting Hazır Kıta'