Anasayfa
13 Mayıs 2019 ( 2615 izlenme )

Kanadoğlu noktaladı: 'O İŞ ANAYASAYA AYKIRI'

Hukukçular YSK’deki oylamalarda yedek üyelerin yer almasını değerlendirdi. Yargıtay'ın bir dönem Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, YSK’deki yedek üyelerin oylamalara katılması konusunda “Anayasaya aykırı ancak AYM yolu kapalı” dedi. Kanadoğlu’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle;

‘YSK 7 KİŞİLİK ASİL ÜYELERLE TOPLANIR, 11 KİŞİ İLE DEĞİL’

“Anayasanın 79. maddesi çok açık ve net bir şekilde YSK’nin 7 asıl 4 yedek üyeden oluşacağını öngörüyor. Asıl ve yedek ayrımını yaptığına göre yedek üyelerin ancak asıl üyelerin katılmadığı veya görevin boşaldığı sırada kurula katılma veya oy kullanma yetkileri olur. Anayasanın 79. maddesinde YSK’nin toplantı yeter sayısı ve karar sayısı hakkında herhangi bir açıklama yoktur. O halde YSK’nin toplantı sayısı 7 asıl üyeye göre tamamının katılımı ile mümkün olur. Ve karar sayısı da 4’tür.”

‘YSK KARAR TOPLANTISI ANAYASAYA AYKIRI’

“Sonradan çıkarılan 7062 sayılı yasanın 5. maddesi salt çoğunluğun karar sayısı olacağını öngörmüş ve oyların eşitliği halinde başkanın oyunun çözüm için yeterli olacağını kararlaştırmıştır. Bu hüküm, belirli bir şekilde çift sayılı üye adetiyle de toplantının mümkün olabileceğini ve oyların eşitliğinin de gerçekleşebileceğini öngörmüştür. Bu hüküm, anayasanın 79. maddesinde amir hüküm olarak gösterilen asıl üye tam sayısının toplantı sayısı olacağına ilişkin hükmüne aykırıdır”.

‘ANAYASAYA AYKIRI OLMASINA RAĞMEN BUNU YAPTILAR’

“Ancak anayasanın uygulandığı tarihlerde YSK, anayasanın bu amir hükmüne uygun hareket etmiş ve kararlarını 7 asıl üyenin veya birinin veya ikisinin gelmediği halde yedek üyelerin katılımı ile verdiği oylarla karara bağlamıştır. Hangi tarihte değiştiğini ve yedeklerle birlikte karar alındığını kesin olarak bilmemekle birlikte kısa bir sürede 11 kişi toplama usulünün uygulandığı görülmektedir. Bunun gelenek haline getirilmesi veya herhangi bir itirazın yapılmamış olması, bu uygulamanın anayasa hükmüne rağmen yürütülmesini sağlamıştır”. 

'YSK KARARLARINA İTİRAZ EDİLEMİYOR'

"Ancak bu 7062 sayılı kanunun 5. maddesini anayasaya aykırılığını Anayasa Mahkemesi’nde ileri sürebilmek için vakit çoktan geçmiştir. YSK’nin bu şekilde almış olduğu kararın Danıştay’a götürülebilmesi olanağı da yoktur. Kararın değiştirmesi için YSK’ye yapılacak bir başvurunun da reddedileceği kesindir. Bu itibarla bugün için uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu tespit etmenin dışında herhangi bir hukuki yol görülmemektedir” diyerek YSK’nın İstanbul seçimini iptal kararının toplantı karar usulü bakımından anayasaya aykırı olduğu belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'STALİN TÜRKİYE'den NE İSTEMİŞTİ' Erdoğan'dan geri adım: 'BU SEÇİM DEĞİL, HER SEÇİM' Rakamlar Hopluyor 'Müdahale Başladı' 'Senaryo Hazır'