Anasayfa
28 Ağustos 2021 ( 5812 izlenme )

Kese Patladı 'Biz Kardeşiz'

Taliban Kültür Komisyonundan Abdulkahhar Balki, "Türkler bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Büyük bir geçmişi geniş bir kültürü paylaşıyoruz. Din gibi birçok ortak noktamız var. Türkiye ve Türk insanıyla diplomatik, ekonomik ve diğer alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

BOMBALAR PATLIYOR
Taliban’ın, Afganistan’ı hakimiyet altına almasıyla birlikte ülkedeki kaos da artmaya devam ediyor. Başkent Kabil’de bombalar patlarken, Taliban Kültür Komisyonu'ndan Abdulkahhar Balki dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘TÜRKLER BİZİM DİN KARDEŞİMİZ’
HaberTürk TV'den Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Taliban Kültür Komisyonundan Abdulkahhar Balki, Türkiye’ye çağrıda bulundu. Balki, "Türkler bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Büyük bir geçmişi geniş bir kültürü paylaşıyoruz. Din gibi birçok ortak noktamız var. Türkiye ve Türk insanıyla diplomatik, ekonomik ve diğer alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Balki şunları söyledi:

‘KADINLARA KISITLAMA YOK’
“Afganistan'da İslam hukuku üzerinde bir program üzerinde çalışıyoruz. Her hükümet yeni stratejiler belirler. Geçmiş yönetimimizden de çok fazla tecrübe kazandık. Ayrıca daha önceki yönetimimizde de kadınların çalışması ile ilgili bir kısıtlama yoktu.”

‘TÜRKLER MÜSLÜMAN KARDEŞİMİZ’
“Türk güçleri hakkındaki politikamız ise net. Biz kendi ülkemizin güvenliğini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Afganistan'daki tüm yabancı güçler bizim için aynı. Türkler ise bizim Müslüman kardeşlerimizdir. Büyük bir geçmişi geniş bir kültürü paylaşıyoruz. Din gibi birçok ortak noktamız var. Türkiye ve Türk insanıyla diplomatik, ekonomik ve diğer alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz."

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'BEN HALKIM, SORUYORUM İŞTE' dedi... 'SES YOK' 'GÖKÇEK'İN EL KOYDUĞU JİP DÜĞÜN ARABASI OLDU' Hava Sıcak 'Peş Peşe Karar' Dilipak saftan çıktı: 'BEN YOKUM'