Kırmızı Et Koruma 'Katar Tam Yol'

5236 izlenme 24 Mart 2022
Reklamlar
Fiyat artışı nedeniyle gündemde olan kırmızı etin ihracatına kısıtlama getirildi. Bu kapsamda büyükbaş hayvan, koyun ve keçi etlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Azerbaycan ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti dışındaki tüm ülkelere ihracatının kısıtlanmasına karar verildi.

EMİR BÜYÜK YERDEN ET İHRACATI YASAK
Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından 21 Mart 2022 tarihli “Hizmete Özel” başlığı ile “Kırmızı Et İhracatında Dönemsel Düzenleme Yapılması” konulu yazı Tüm Şube Müdürlüklerine, Tüm Bağlantı Gümrük Müdürlüklerine, İstanbul Laboratuvar Müdürlüğüne, Tüm Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklerine gönderildi.

KOYUNLAR ÇOKTAN KATAR’A GİTTİ

Öte yanda CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, "Hükümeti aylardır 'kıtlık olacak' diye uyardık; izleyin, uçaklarla Katar’a hayvanlar böyle gönderiliyor" notuyla sosyal medya hesabından bir video paylaştı. "Sadece KasımAralık 2021’de Katar’a satılan küçükbaş hayvan sayısı 2.5 milyonu buldu" diyen Karabat paylaşımına şunları yazdı;

‘KOYUNLAR KATAR’A GİDİYOR’
"1) Hükümeti aylardır 'kıtlık olacak' diye uyardık. Ama onlar Katar’ı düşündü. Aşağıdaki ibretlik videolarda, insanlarımızın neden kuyruklara, açlığa mahkum edildiğini göreceksiniz. Lütfen izleyip paylaşın ki, tüm gerçekleri herkes görsün.

‘2.5 MİLYON KÜÇÜKBAŞ KATAR’A’
2) Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybıyla birlikte canlı hayvan ihracı teşvik edildi. Sadece KasımAralık 2021’de Katar’a satılan küçükbaş hayvan sayısı 2.5 milyonu buldu. Buyurun izleyin, uçaklarla Katar’a hayvanlar böyle gönderiliyor.

‘VATANDAŞ ET BULAMIYOR’
3) Uçakların yanında gemilerle de küçükbaş hayvanlar ihraç ediliyor. Katar’ın yanı sıra İran’a da yüzbinlerce hayvan satılıyor. AKP Hükümeti 'İhracatımız rekor kırıyor' diye söylüyor ama Türkiye’de vatandaşın ete erişiminin azalmasını görmezden geliyor.”

Kaynak: Ajanslar/Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Halepçe'de 'Ne Oldu' 'İnanılmaz Çark!.. 'Tek Tıkla İtiraz' Gaziantep Rektör 'Görüntüler Düştü Tepki Çığ Gibi'