Kızılay'dan Savunma: 'KAÇIRMAK başka KAÇINMAK başka'

524 izlenme 31 Ocak 2020
Reklamlar
Başkentgaz'dan, Kızılay üzerinden ENSAR Vakfı'na yapılan 8 milyon 925 bin TL'lik bağış hakkında açıklama geldi. Başkentgaz, Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın 'vergiden kaçınma' sözleriyle savunduğu ENSAR Vakfı'na yapılan bağış için açıklamada bulundu. Açıklamada "Yapılan bağış hem hukuki hem de vicdani açıdan uygundur" denildi.


KIZILAY: VERGİ KAÇIRMAK BAŞKA ŞEY VERGİDEN KAÇINMAK BAŞKA ŞEY’
Kızılay Başkanı Kerem Kınık, katıldığı bir canlı yayında söz konusu bağışı, "Vergi kaçırmak ile vergiden kaçınmak aynı değil" sözleri ile savunmuştu.

Başkentgaz'dan yapılan yazılı açıklamada, hayır faaliyetlerini ve sosyal sorumluluklarının önemli bir bölümü Türk Kızılay'ı üzerinden gerçekleştirdiği belirtilerek, "15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bağışlarımızın, özellikle Kızılay üzerinden gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır.” denildi.'

BÜTÜN HAYIRSEVERLERİ RENCİDE ETMİŞTİR'

Grubun, kamuya karşı yükümlülüklerin her türüne ne denli özen gösteriyorsa, sosyal ve toplumsal sorumluluk kapsamında hayır ve yardım faaliyetlerinde de aynı hassasiyet ve özeni gösterdiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:"

‘BU BİR BAĞIŞTIR’

Hayırseverlerin bağış ve yardım faaliyetlerini özel saiklerle yaptığı algısının yaratılması sadece bizi değil, bütün hayırseverleri rencide etmiştir. Kamu yararına çalışan vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuki ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Derdimizin herhangi bir ekonomik menfaat olmadığı bağışçı olmamızdan da anlaşılmaktadır.”

‘BU BAĞIŞ HEM HUKUKİ HEM VİCDANİ’

“Yapılan bağışların mevzuata uygunluğu, devletin ilgili birimleri tarafından denetlenmektedir. Kurumumuzun bütün işlemleri şeffaf ve denetime açıktır. Yapılan bağış hem hukuki hem de vicdani açıdan uygundur. Bu işlemin adeta illegal bir işlem gibi gösterilmesi büyük bir vefasızlık ve insafsızlıktır. Hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtir, bu tür çıkışların hayırseverlik duygularımızı köreltemeyeceğini vurgularız."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Metiner 'Arınç Her Yerde' Soylu'ya Yanıt 'Sunucu Dondu Kaldı' 'Vatandaşa Ayar' İşin İçinde İş 'Bakın Kimmiş'