Çin’in Yiwu şehri ile kardeş şehir protokolü imzalayan AKP’li Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e tepkiler çığ gibi büyüyor.

ÇİN YİVU ŞEHRİ KARDEŞ OLDU

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yapılan baskı ve zulümler devam ederken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi dün, Çin’in Yiwu şehri ile ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzaladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün, Çin’in Yiwu şehri ile kardeş şehir protokolü imzalaması sonrası şehirdeki Doğu Türkistanlı öğrenciler Ulu Cami önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Doğu Türkistanlı öğrencilerin yanı sıra toplumun çeşitli kesimlerinden AKP'li Belediye Başkanı'nın kararına tepkiler yükseldi.

Kahramanmaraş’taki Doğu Türkistanlı üniversite öğrencileri, Ulu Camii önünde toplanarak basın açıklaması ile imzalanan protokole tepki gösterdi. Doğu Türkistanlı öğrenciler yaptıkları açıklamada;

‘KATİLLERLE KARDEŞ OLUNUR MU’

“ Bugün katil Çin’in Yiwu şehri ile Kahramanmaraş arasında "Kardeş Şehir" protokolü imzalandı. 23.08.2019 Cuma günü Kahramanmaraş için tarihi bir hatanın yapıldığı gün olarak kayıtlara geçecektir, çünkü Zalim kızıl Çin bir yandan bu Kardeş Şehir Protokolü arıcılığı ile Türkiye’deki siyasi lobi faaliyetlerine geniş zemin hazırlarken, bir diğer yandan Doğu Türkistan'daki kardeşlerinize “sizin güvendiğiniz, Türkiye’deki insanlar da bizimle işbirliği yapıyor diye sunmak sureti ile Doğu Türkistanlıların sarsılmaz ümitlerini çar çur etmek istiyor.

‘SÜTÇÜ İMAM’IN TORUNLARI KARDEŞ KATİLİ İLE NASIL KARDEŞ OLUR’

“Günümüzde hala Doğu Türkistan’da 4 milyondan fazla insan sadece Müslüman Türk oldukları için değiştirme ceza kamplarında akıl alamaz işkencelere maruz kalıyorken Çocuklar da ailesinden zorla alıkonularak asmilasyon politikalarına maruz kalmaktadır. Ana babalar çocuklarına hasret içinde gözlerinden yaş yerine kan ağlamaktadır. Çin paraları, tatlı sözleri ile dünyayı kandırmaya çalışmaktadır. Böyle bir zulme dur demek yerine Sütçü imam torunları, Anadolu’nun yıkılmaz kalesi kahramanlar şehri kardeş katil ile nasıl kardeş şehir olur?”

‘ZULME ORTAK OLMAYIN’

“Tüm vicdan sahibi Sivil Toplum Kuruluşlarını, Sütçü İmamın Torunlarını, Kahramanmaraş’ın Kahraman evlatlarını, bu Hatalı ve Vahim karara karşı sorumluluğa davet ediyoruz. Zalimin zulmüne sessiz kalmak, Zulme ortak olmaktır” ifadelerine yer verdi."

‘BU PROTOKOL VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR’

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Dumlupınar; “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Çin'in Yiwu Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalamış. Milyonlarca Doğu Türkistan'lı Çin kamplarında işkence görürken, bu protokol vicdanları sızlatmıştır” paylaşımında bulundu.

Kaynak: Yeniçağ

Koca Belediye BAKIN KİMLE KARDEŞ OLMUŞ?..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Akşener'den 'İSTANBUL AÇIKLAMASI'