Özal
16 Kasım 2018 ( 137 izlenme )

Körfez savaşlarına giden yol... 'KUVEYT'İN İŞGALİ'

ABD Saddam’ı Kuveyt’e Sürüklüyor…

Tarihe 1’nci Körfez Krizi olarak yazılan uluslararası koalisyon güçleriyle Saddam’ın savaşını asıl tetikleyen olay Irak’ın Kuveyt’i işgalidir.

ÖNCE IRAK-İRAN SAVAŞI

Sekiz yıl içinde bir milyona yakın ölüme yol açan İran-Irak savaşı sonunda ateşkesi ilk öneren Tahran olduğu için, Irak kendini savaşın galibi ilan etmişti. Gerçekte ise Bağdat bu savaştan hem güçlü hem de borçlu çıkmıştı.

Askeri açıdan güçlüydü; 55 tümenlik bir ordusu vardı, sağlam bir biçimde kadrolaşmış ve savaşmaya hazır bir milyon asker, 500 uçak ve 5.500 tank.
Mali açıdan ise yıkım denilebilecek ölçüde borçlanmıştı; savaşın başında Irak’ın 30 milyar dolarlık rezervi vardı, sekiz yıl sonra ülkenin borçları 100 milyar dolara ulaşıyordu.

SEKİZ YIL SÜREN SAVAŞ KAYNAKLARI TÜKETTİ

9 Ağustos 1988’de Kuveyt’in öteden beri Irak’la arasında sorun olan Ramallah kuyularında üretimi arttırma kararı alması, Saddam Hüseyin’i daha da zora düşürdü; talep fazlası üretim petrol fiyatlarını dibe çekiyor, Irak’ın gelirlerini azaltıyordu. 

Karşı tedbirler alınmaz ise eğer, Bağdat’ın %90 petrole bağlı olan gelirlerini yılda 7 milyar dolar düşecek, borçları için ödediği hizmet bedelinin de 7 milyar dolara yükselmesine neden olacaktı .  Bu, ağır bir savaştan yeni çıkmış Irak için yıkım anlamındaydı…

SADDAM YARDIM İSTİYOR

Saddam Hüseyin başta Kuveyt olmak üzere Irak’ın borçlarını komşularından karşılamak için harekete geçti. Bağdat’ta toplanmış olan 21 Arap ülkesinin kral ve başkanlarına şu çağrıyı yaptı;

‘BORÇLARIMIZI SİLİN’

‘Bizim, yıllardan beri yaptığımız fedakarlıkları biliyorsunuz, oysa başkaları varılan anlaşmalara uymuyor. OPEC’in Mart ayına kadar belirlediği kotalarda, Kuveyt’in günde 1,5 milyon varillik bir üretimi aşmaması öngörülmüştü; oysa Kuveyt, 2,1 milyon varil çıkarmaktan vazgeçmedi. Bu bizim zararımızadır. Irak, 1980’teki, İran savaşı öncesi ekonomik durumuna dönmek istiyor. Bugün için, savaş sırasında Kuveyt, Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan tarafından bize verilmiş olan 30 milyar dolarlık borcun silinmesinin yanı sıra, acilen 10 milyar dolara daha ihtiyacımız var.

Ama işler düşünüldüğü gibi gitmedi…
Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkeleri buna yanaşmadılar. Komşularından beklentilerini karşılayamayan Saddam da, Kuveyt’in petrol ve altın rezervlerine el koymak için harekete geçti…

17 Temmuz 1990’da, ilk Irak birlikleri Kuzey sınırına doğru yürüyüşe başlamıştı.
2 Ağustos’ta, Kuveyt saf dışı bırakıldı. 3 Ağustos’ta, Uğur Mumcu Kuveyt’in işgali altında yatan nedenleri şöyle sıralıyordu;

‘SADDAM'I PETROL VE BORÇLARI VURDU’
 
‘Nedenlerden biri petrol fiyatlarıyla ilgiliydi. Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in petrol fiyatlarını varil başına 18 dolardan 14 dolara indirmelerine karşıydı. Çünkü bu fiyat indiriminden bölgedeki önemli petrol üreticilerinden Irak büyük zarar görüyordu. Çatışmanın ikinci nedeni, Kuveyt’in yeni petrol kuyuları açtığı Rumelia bölgesiydi. Zengin petrol kaynaklarına sahip olan bu yeni bölge üzerinde Irak hak ileri sürmekteydi. Bu iki ana nedene bir üçüncü neden daha eklenebilir. Bu da Irak’ın Kuveyt’e olan borçlarıydı’ .
Uğur Mumcu haklıydı…

ABD’DEN YEŞİL IŞIK

Saddam’a karşı ilk tepki ABD’den geldi. Oysaki aynı ABD’nin Bağdat Büyükelçisi daha birkaç gün önce, ‘Irak-Kuveyt sınır anlaşmazlığı bizi ilgilendirmez’ mesajını ileterek Saddam’a yeşil ışık yaktı.

Ardından İngiltere ve Fransa, Irak ve Kuveyt’in mal varlıklarını dondurma kararı aldı. Kuveyt’ten sonra sıranın kendisine geleceğini düşünen Suud Kralı topraklarını ABD’ye açtı.

KUVEYT, KÖRFEZ SAVAŞLARINI TETİKLİYOR

Saddam’ın Kuveyt’i işgali aynı zamanda bugünlere kadar uzanan Körfez savaşlarının da kapılarını açtı. Kuveyt’in işgaline ‘yeşil ışık’ yakan ABD aynı zamanda da Irak’ı işgal eden ilk ülke olacak ve savaşlar bugüne kadar gelecektir.

Neden, derseniz, ABD'nin Büyük Ortadaoğu Projesine giden yolun kilometre taşıdır bu.

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan kaynaklar:

1. Salınger, Laurent, ‘Körfez Savaşı, Gizli Dosya’, s. 9.
2. Salınger, Laurent, ‘Körfez Savaşı, Gizli Dosya’, s. 37.
3. Uğur Mumcu, ‘Türk Memet Nöbete’, s. 11, UM: AG Yayınları, 2006.
4. Salınger, Laurent, ‘Körfez Savaşı, Gizli Dosya’, s. 58.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Sığınmacılarla ilgili 'Can Sıkıcı İddia' İddia Ağır: 'Tarikat' Örgüt Var 'Dava Yok' 'BEN HALKIM, SORUYORUM İŞTE' dedi... 'SES YOK'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Suriye'den Ne İstiyorlar?..