Anasayfa
08 Kasım 2021 ( 5311 izlenme )

Liste Açıklandı 'ABD Tavır'

ABD Başkanı Biden’ın 100’den fazla ülkeyi davet ettiği ve amacının demokratik gerileme ve temel hak ve özgürlüklerin azalmasıyla mücadele etmeyi amaçladığı etkinlikte Filipinler ve Polonya gibi son dönemde ifade özgürlüğünün azaldığı ülkeler yer alırken ABD’nin sık sık “NATO müttefikimiz” dediği Türkiye yer almadı.

‘YUNANİSTAN ERMENİSTAN VAR TÜRKİYE YOK’

Biden yönetimi gelecek ay yapılacak etkinliğin sadece bir başlangıç olacağını ve daha sonra düzenlenmesi planlanan etkinliklere katılmak için ülkelerin belli reformlar yapması gerekeceğini açıkladı. Listede Fransa, İsveç, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Güney Kore, Ermenistan gibi ülkeler yer alırken, Tayland ve Vietnam gibi ABD müttefiklerinin yer almaması dikkat çekti.

‘FİLİPİNLER DE VAR’
Reuters haber ajansı ise konuyla ilgili olarak, “Orta Doğu’dan temsil çok cılız kaldı, İsrail ve Irak’la birlikte birkaç ülke davet edildi. ABD’nin önemli ortaklarından Mısır ve NATO müttefiki Türkiye listede yer almadı” yorumunu yaptı. Özellikle geçmişte “İnsan hakları umrumda değil” açıklamasıyla gündem olan Filipinler lideri Rodrigo Duterte’nin davet alması dikkat çekti. Filipinler Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Duterte’nin davet aldığını doğrularken katılımı için Washington’dan herhangi bir önkoşul olmadığını da aktardı.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AtillaTaş'a İYİ HABER!.. Dakka Bir Ofsayt Bir 'Gizligider Fotoğraf Paylaşıldı' Başbakan'dan OTURAKLI ÇIKIŞ! Kaftancıoğlu'na DAVA!..