Anasayfa
11 Aralık 2018 ( 2553 izlenme )

Macron delikanlı çıktı!.. 'ASGARİ ÜCRETE ZAM'

17 Kasım'da başlayan 'Sarı Yelekliler' eylemlerinin ardından gözlerin çevrildiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylemlerde rol üstlenen temsilciler ile görüşmesinin ardından bir video mesaj yayınladı. Konuşmada Macron, diyalog ve uzlaşma vurgusu yaptı.

ASGARİ ÜCRETE 100 EURO ZAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim” dedi. Macron, asgari ücretin 2019 yılından itibaren 100 Euro artırılacağını, geliri 2000 Euro'nun altında kalan kişiler için de ayrıca bir düzenleme yapacağını belirtti.

‘ÜLKEDE HAKLI BİR ÖFKE VAR’

‘Sarı yelekliler’ protestolarına ilişkin "sorumluluğumu kabul ediyorum" diyen Macron, "Ülkede derin ve haklı bir öfke var. Tarihi bir dönüm noktasındayız, bunu diyalogla çözeceğiz. Aday olduğum zaman söylediklerimi unutmuş değilim. Ekonomik ve sosyal aciliyetlere güçlü tedbirlerle yanıt vereceğiz; u dönüşleri ile değil, vergileri hızlı bir şekilde keserek, harcamalarımızı kontrol altına alarak" diye konuştu.

Son 40 yıl içinde yaşam şartlarının kötüye gittiğini ve gitmekte olduğunu ifade eden Macron, ''Bu konudaki sorumluluğumu kabul ediyorum. Biz son 1.5 yıl içinde bu soruna eğilmekte geri kaldık. Size daha başka önceliklerim olduğu izlenimi verdim. Bir şekilde buradan çıkabileceğimizi biliyorum. Biz tarih içinde bunu başarabileceğimizi gösterdik'' ifadelerini kullandı. Macron'un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

‘EMEKLİLERE VERGİ ARTIŞI İPTAL’

“Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim”, ''2 bin Avro'dan az maaş alanlara zam yapılacak'', ''Ayda 2 bin euronun altında kazanan emeklilere yönelik sosyal güvenlik vergisindeki artışı 2019'da iptal ediyorum. Bu haksızlıktı", ''Çok çalışmayı ödüllendireceğimiz yeni bir vergi planını devreye sokmaya çalışacağız", ''Fazla mesai, vergiler ve harçlar olmadan ödenecek'', “Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu ikramiyesi ödemelerini isteyeceğim"

Macron, bu kararların bugün Başbakan Edouard Philippe tarafından Ulusal Meclis'e sunulacağını söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bitlis'te 'Ne Oldu' Doğu Anadolu'da İsyan... 'SÖYLENMEYENLER' Yıllık Çıktı 'On Parmakta On' 'Ünlü BOP'A Ne Oldu'