Yeni yılla birlikte elektrikten doğal gaza, akaryakıttan ulaşım ücretlerine kadar birçok kaleme gelen zamlar sonrasında MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkan Mehmet Ali Kulat'tan değerlendirme geldi. Kulat'ın yaptığı açıklamalara göre AK Parti'nin oyları gelem zamlar sonrasında düştü.

‘AKP YÜZDE 30’UN ALTINDA’
Sosyal medyadan gelen zamların oylara nasıl yansıdığını açıklayan Kulat, AK Parti'nin oylarının yeniden yüzde 30'un altına düştüğünü söyledi. Kulat, AK Parti'deki düşüş nedeniyle CHP'nin Mart ayından sonra 1. parti olacağını vurguladı. Kulat'ın açıklaması şu şekilde:

‘0.8 PUANLIK YÜKSELİŞ SIFIRLANDI’
"Kasım sonu itibariyle % 30 un altına inen oy oranı... Aralık sonu açıklanan Asgari ücret ve dövizi frenleme algısıyla 0.8 puanlık yükseliş ile yeniden 30 a çıkmıştı. Bu haliyle; teşkilatın yeni bir motivasyon yakalama gayreti son zamlar ve zamların zamanlaması ile sıfırlandı.”

‘CHP BİRİNCİ PARTİ’
“CHP; sağ sol geçirgenliğinin çok az olması nedeniyle oy artışı yaşamamakta ama rakibinin düşen oyları nedeniyle kendisinin oyu sabit kaldığı için göreceli yükseliş yaşamakta. Rakibinde düşüş CHP de mevcut durumu koruma eğilimi devam ederse MART 2022 den itibaren 1. Parti olur.”

İYİ PARTİ SÜREKLİ YÜKSELİYOR’

“İYİ PARTİ yükselme eğilimi en istikrarlı durumunda -zaman zaman duraksama olsa da- son 2 yılda hemen her ay yükseliş kaydetti. İktidar dolmuşundan inen her 4 yolcudan ikisi (durakta arkadan gelen yeni bir AK PARTİ dolmuşu yerine) İYİ Parti otobüsünü tercih etti.”

‘DİĞER PARTİLERİN DURUMU 2022’DE BELLİ OLUR’
“Siyasetin asıl büyük şekillenme sürecini DEVA Partisi / GELECEK Partisi / Yeniden Refah Partisi / Bağımsız Türkiye Partisi / Demokrat Parti / HÜDAPAR / TDP gibi İKTİDARDAN OY ALABİLME POTANSİYELİ olan partilerin 2022 nin ilk aylarındaki performansları belirleyecek."

Kaynak: MAK/Ajanslar

MAK 'Aldığı da Gitti'