AKP’nin İstanbul’da yürüttüğü inşaat politikası hız kesmeden sürüyor. Öyle ki bu politikayı yargı kararları bile engelleyemiyor. Son karar iş adamı Ali Ağaoğlu’nun projesi olan Maslak 1453 ile ilgili oldu.

DANIŞTAY DURDURDU, BELEDİYE AÇTI
Danıştay’ın 2014 yılında durdurma kararı aldığı Maslak 1453 projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nce yeniden uygulamaya sokuldu.Danıştay, Ağaoğlu grubu, TOKİ ve Emlak Konut GYO işbirliğinde inşaatına devam edilen Maslak 1453 projesinin yasal dayanağı olan imar planı değişikliklerinin yürütmesini durdurmuştu. Davacı TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'ne o dönemde tebliğ edilen mahkeme kararı uyarınca, ruhsatın iptal edilerek inşaatın mühürlenmesi gerekiyordu. Fakat olmadı. Aynı plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıkarıldı.

‘MAHKEMELERİ YOK SAYMAKTIR’
Kararı Odatv’ye değerlendiren İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi Hüseyin Sağ, “Bakanlık tarafından yapılan kaçıncı plan değişikliği artık başımız döndü plan notlarına bakıldığında var olan binalar ve ticaret alanları kontur ve gabarisi vaziyet planında ne ise korunuyor” diyerek Danıştay’ın durdurduğu projenin yeniden yürürlüğe sokulduğunu vurguladı.

“Soru şu mahkemelerin aldığı kararlara uyulmayacaksa niye mahkemeler var niye bilirkişiler var Türk milleti adına karar alan mahkemeleri yok saymaktır” diyen CHP’li Sağ şunları söyledi:

‘ORTADA BİR KARAR VAR, UYGULANMALI’

“Sözde yeni plana dava açılacak muhtemelen yine iptal olacak süreç böyle devam edecek olacak şey değil aslında burada yapılması gereken şu. Bu plana dava açıldığında ilgili idare mahkemesi daha önceki mahkeme kararlarını göz önünde bulundurulmalı yeniden bilirkişi yargılanma süreci olmamalı zaten alınmış mahkeme kararları var dava hemen sonuçlandırılmalı yeniden bilirkişi yargılama süreci olmamalı neticede plan aynı yer aynı.”

Öte yandan vatandaşların, plan değişikliğine 3 Ocak 2019 tarihine kadar itiraz edebileceği öğrenildi.

Kaynak: Odatv

Maslak 1453 'Plan Üstüne Plan'