Anasayfa
23 Kasım 2021 ( 1553 izlenme )

MB Açıklama 'Kur Oynak Dikkatli Olun'

Merkez Bankası döviz kurunda yaşanan artışla ilgili açıklama yaptı. Bankanın açıklamasında "Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir" denildi. Bankanın açıklamasında şöyle denildi:

‘BİZİM KUR TAHAHHÜDÜMÜZ YOK, AŞIRI OYNAKLIK OLURSA MÜDAHALE’
* Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir.”

‘PİYASA OYNAK, OLASI ZARARLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN’
* Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

KUR PİN PON GİBİ ZIPLIYOR
Öte yanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası Türk lirası bugün çakıldı. Döviz kurlarında günlük artış yüzde 16'yı aştı. Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken, Türkiye'de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/TL sert çok sert yükselişle 13,45'i aştı.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uzman 'Tek Çıkış Kaldı' Tepkiler Dinmiyor... İYİ Parti'den Çok Sert Açıklama!.. O da 'Fetöcüymüş' Gece yarısı atama... NELER OLUYOR?