Gümrük ve Tekel Bakanı ülkücü şehit Gün Sazak'ın oğlu, MHP eski milletvekili Süleyman Servet Sazak, MHP'den istifa ettiğini açıkladı. Süleyman Servet Sazak, bir dönem MHP'de genel başkanlığa da aday olmuştu.

‘DİLİMİZ TÖREMİZ, AHLAKIMIZ, EKONOMİZ YOK EDİLİYOR
MHP'nin efsane isimlerinden şehit Gün Sazak'ın oğlu, MHP Eskişehir eski milletvekili Süleyman Servet Sazak MHP üyeliğinden istifa etti. Sazak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "TÜRK milliyetçisinin, yegane hassasiyeti bölücü terör mü? Dilimiz, töremiz, ahlakımız, estetiğimiz, ekonomimiz yok ediliyor, ne GAM. MHP üyeliğinden istifa ettim, saygılar" ifadelerini kullandı.

EFSANE BAKAN GÜN SAZAK'IN OĞLU

Ülkücü Hareketin efsane isimlerden Gün Sazak'ın oğlu Süleyman Sazak bir süredir MHP yönetimine muhalefeti ile biliniyordu. Babası Gün Sazak Süleyman Demirel'in başbakanlığında kurulan İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti'nin MHP'li Gümrük ve Tekel Bakanı'ydı. Gün Sazak, gümrüklerdeki yolsuzlukları 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde bitirmesi ile biliniyor. 

SUİKASTA UĞRADI

dönemin sola yakın yazarları Abdi İpkeçi ve Uğur Mumcu gibi isimlerinde takdirini kazanan Gün Sazak, 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken MarksistLeninist DevSol tarafından çapraz ateşe alınarak öldürülmüştür. Öldürüldüğü tarihte MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Sazak, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde toprağa verildi.

SÜLEYMAN SAZAK KİMDİR

Süleyman Servet Sazak 17 Temmuz 1955, Kaliforniya doğumlu, Türk iş adamı, siyasetçidir. Uzun yıllar aile şirketin Yüksel İnşaat'ta yöneticilik yapan Sazak, 1999 Türkiye genel seçimlerinde, Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir milletvekili olarak meclise girdi.

Sazak evli ve iki çocuk babasıdır. 12 Eylül döneminde suikasta uğrayan, Türkiye Gümrük ve Tekel Bakanı da olan Gün Sazak'ın oğlu, Atatürk'ün silah arkadaşlarından, kurucu meclis üyeliği ve uzun dönem milletvekilliği yapmış Emin Sazak'ın torunudur. Amcalarından Güven Sazak Fenerbahçe SK başkanlığı, Yılmaz Sazak ise Türkiye Atletizm Federasyonu başkanlığı yapmıştır.

Kaynak: Yeniçağ

MHP 'Ünlü İsim İstifa'