Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, özellikle ramazan ayında oruç tutarken sindirimle ilgili şikayetlerin artabileceğini belirtti. Güzel, daha rahat oruç tutabilmek sindirim şikayetleri olanların bu süreçte beslenmeye çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Uzun süren açlık süresi ve sonrasında geç saatte yapılan iftar, gece sahur yapıp üzerine uyumak sindirim problemlerini arttırabilir” diye konuştu.

Beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra, kullanabileceğimiz bitkisel desteklerin sindirimle ilgili sorunları çözmede yardımcı olacağını belirten Güzel, şu önerilerde bulundu;

‘MEYAN KÖKÜ RAMAZAN AYINDA HER DERDE DEVA’

“Meyan kökü tam da ramazan ayında kullanabileceğimiz birçok faydası olan bitkilerden biridir. Meyan kökünün kullanımı tarihte çok eski zamanlara kadar gitmektedir. Mezopotamya kayıtlarında meyan kökü bulunmakta olup İran, Çin ve Hint tıbbında da yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Meyan kökünün bugün bilimsel çalışmalarla da özellikleri artık kesinleşmiştir. İçerdiği saponinler antiviral etkiye sahiptir ve üst solunum yollarında göğsü yumuşatıcı etki gösterir.”

‘ÇAĞLAR BOYU MEYAN KÖKÜ KULLANILDI’

“ Eski Roma tarihinde astım ve kuru öksürüğe iyi geldiği hatta meyan balının boğaz yaraları için kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde de çağlar boyu kullanılmıştır ve İbni Sina başta olmak üzere İslam düşünürleri meyan kökünden kitaplarında bahsetmişler ve meyan kökü içeren çeşitli formüller hazırlamışlardır. Mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında kullanıldığı, iltihap giderici olduğu, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiği belirtilmiştir.” dedi.

Meyan kökünün gastrit ve ülserde iltihaplanmayı azalttığını ve antiasit yerine kullanılabildiğini söyleyen Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, şöyle devam etti:

‘BİTKİSEL DESTEK MEYAN KÖKÜ’

“Meyan kökünün diğer önemli bir etkisi harareti ve susuzluğu gidermesidir. Oruç tutarken uzun saatler süren susuzluğu daha rahat atlatabilmek için meyan kökü kullanmak yine önemli bir destek olacaktır. Meyan kökünün mide şikayetlerini giderici bu olumlu etkileri ramazanda oruç tutmayı kolaylaştırırken, bilimsel olarak desteklenen diğer özellikleri de sağlığımıza önemli bir bitkisel destek sağlamaktadır.”

‘BÖBREK VE TANSİYON HASTALARI DİKKAT!
Güzel ayrıca, meyan kökünün yüksek doz kullanımının yan etkileri bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle kullanılan doz önemlidir ve dikkat edilmelidir. Potasyum atımını arttırarak sodyum potasyum dengesinin bozulmasına, ödem ve yüksek tansiyona neden olmaktadır. Bu nedenle böbrek rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu olan kişilerin doktoruna danışmadan kullanmaları sakıncalıdır. Uygun kullanım dozu 5-15 g (200-600 mg glcyrrhizin'e eşdeğer) drug/gün şeklindedir.” diye uyarılarda bulundu.

MEYAN KÖKÜ NASIL TÜKETİLİR?
Bitki bütün halinde ya da küçük parçalar olarak bulunabilir. Eğer bitkinin kökünü satın aldıysanız; çay olarak tüketmelisiniz. Çayını hazırlarken; bıçak yardımıyla kökü küçük parçalara ayırmalısınız. Büyük bir fincan bitki çayı için 1 çay kaşığı meyan kökü uygundur.

MEYAN KÖKÜ ÇAYI NASIL YAPILIR
Bir bardak suyu kaynatın ve dinlenmeye bırakın. Bu esnada demliğin içinde gerekli ölçüde verilen meyan kökünü ilave edin. 5 ila 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha az ya da daha çok demlenmesi faydasını sağlamaz. Meyan kökünün en yaygın kullanım şekli ise, çayının soğutulup sıcak yaz aylarında içilmesidir.

Kaynak: Sözcü