Daha iki gün önce AKP Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı AKP eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'dan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "İslamcı Kemaliste" benzeten Saray İttifakı'nın küçük ortağı Vatan Partisi Genel Başkan Doğu Perinçek'e tepki gösterdi. Yani Şamil Tayyar artık sahnede…

‘KİM İÇİN KİME KARŞI’
Şamil Tayyar tıpkısının aynısıyla PKK terör örgütüne karşı mücadele edildiğini söyleyen ama bu örgüt hakkında açılmış tek bir dava dahi olmadığını gizleyen AKP’nin kod Ergenekon kumpasından sonra şimdi medya ayağı… Kod Ergenekon kumpası Türk Ordusuna karşı bir kumpastı, bizzat siyasi iktidar tarafından desteklenen bir kumpastı. Tayyar’ın o dönem yaptığı açıklamalar bu kumpası destekler nitelikteydi. Şimdi soru şu; ‘Tayyar yine piyasada ancak bu kez kim için ve kime karşı’

’GÖZALTILARIN HEDEFİ KİM’
Önceki gün yani 2 Haziran 2020, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ'nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada; biri albay, 3'ü yüzbaşı, 5‘i üsteğmen, 3‘ü teğmen, 27'si astsubay, 31'i uzman çavuş olan şüphelilerin yakalanması için 35 ilde eş zamanlı baskın düzenlendi. TEM ekiplerince koordine edilen operasyonlar saat 01.00'de başlatıldı. Muvazzaf askerlerin 52'sinin gözaltına alındığı öğrenildi. Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Yani dalga dalga operasyonlar yine başlıyor…

‘HDP ÜZERİNDEN MUHALEFETE BASKI’
Bugün yani 4 Haziran 2020, Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü. Şimdi Türkiye’de gündem değişecek, vatandaşın ekonomik sıkıntıları yerine bu vekillik düşürme vakası konuşulacak. Ekonomi örtülenecek, Suriye’de olan biten örtülenecek ve Türkiye’de yeni bir HDP/PKK tartışması başlayacak. Bu da AKP’nin PKK/FETÖ’ye karşı mücadelesi öne çıkarılacak. CHP’nin HDP’yle işbirliği yaptığı öne sürülerek muhalefet baskı altına alınmaya başlanacak, görünen köy bu.

‘’VATANDAŞ BORÇLANDIRILIYOR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemiye karşı tedbirler alınmaya başladığı anda İstanbul AKP il teşkilatıyla telekonferans yaptı. Virüse karşı alınacak önlemlerin uygulanması için tüm parti teşkilatının vatandaşa gitmesi ve telkinde bulunması gerektiğini söyledi. Bu bir sinyal. Memleket salgınla boğuşurken alınacak tedbirleri siyasi ranta dönüştürme niyetinin bir işareti bu. 

Devlet Bankası zor durumdaki vatandaşlara ekonomik destek sağlıyor. Nasıl sağlıyor?.. 5 Bin liradan az geliri olanlara 10 bin lira kredi veriyor, yani borç. Ekonomik paket açıklandı. Bankalar borçları erteliyor. Peki geri ödeme günü geldiğinde zaten geliri az olan bu borcu nasıl ödeyecek?.. Velhasıl borç yine borç, faiz cabası, gelir düşük, ek gelir yok, ufukta dağ gibi borç görünüyor.

2023 SENARYO
Şimdi baştan alalım. Türk Ordusuna karşı kurulan kod Ergenekon kumpasında AKP medyasının görünen yüzü Şamil Tayyar, propaganda işinin başına getirildi. Bu da artık ekranlarda Tayyar üzerinden muhalefete ağır bir kampanya başlatılacak demektir.
Pandemi hafifler hafiflemez Türk ordusunda gözaltılar başlatıldı ki, bunun devamı sivillere de uzanır. Bu da toplumda baskı ve endişe demektir.
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü. Bir CHP iki HDP’den. Niye? Mesele terör. Bu da demektir ki AKP ve MHP, Medya üzerinden Şamil Tayyar eliyle CHP’nin HDP/PKK bağı olduğuyla iddiasıyla propaganda başlatacaktır demektir.

SEÇMENİ UNUTTULAR
İşte Türkiye bu tabloyla 2023 seçimlerine girecek. Bir yanda vatandaşın omuzlarındaki borç yükü, öte yanda Fetö gözaltılarının yaratacağı endişe, HDP/PKK üzerinden CHP hatta iyi Parti’ye karşı ağır bir kara propaganda salvosuyla girecek. Sonra ‘Yaparsa AKP yapar’ sloganıyla oyun başlayacak...
Belki unuttukları tek bir şey olabilir, o da bedel ağırlaştıkça vatandaş artık hesap sorma sırasının kendisine geldiğini düşünmeye başlayabilir.

Erdal Sarızeybek