Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin sahibi Burak Akbay'ın da aralarında bulunduğu 9 sanığa “FETÖ'ye yardım” iddiasıyla açılan davadan hapis cezaları geldi.

Emin Çölaşan‘a 3 yıl 6 ay 15 gün, Necati Doğru: 3 yıl 6 ay 15 gün, Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz: 3 yıl 4 ay ceza aldı. CHP'li Muharrem İnce, Sözcü gazetesi çalışanlarına gelen cezalara Twitter hesabından tepki gösterdi.

‘NE İSTEDİNİZ DE VERMEDİK DİYENLER KİM’

Verilen cezaların muhalefeti susturmak için sopa olarak kullanıldığını vurgulayan diyen İnce, "Yargı 'Ne istediniz de vermedik diyenlerin' intikam aracı olmuştur. Bu karar FETÖ ile mücadeleye değil FETÖ davalarını sulandırmaya hizmet eder" ifadelerini kullandı. Kaynak: CHP'li Muharrem İnce'den Sözcü gazetesi çalışanlarına ceza yağmasına tepki!

NELER YAŞANDI

İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşmaya, tutuksuz yargılanan Emin Çölaşan ve muhabir Gökmen Ulu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; diğerler sanıklar ise duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma savcısı, daha önce verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrar etti.

ÇÖLAŞAN: ‘BOŞ BİR DAVA’

Mahkeme heyeti sanıklara son sözlerini sordu. İlk olarak Emin Çölaşan söz aldı. Çölaşan, haklarında açılan davanın boş bir dava olduğuna dikkat çekerek, “Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi.

DOĞRU: ‘DİN VE ALLAH TÜCCARLARI’

Necati Doğru ise son sözlerinde, “Benimle ilgili olarak bilerek ve isteyerek FETÖ’cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil” diye konuştu.

GÖKMEN ULU: ‘ADALET İSTİYORUM’

Gökmen Ulu da haklarındaki dayanıksız iftiraların çürütüldüğünü belirterek, “Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum” ifadelerini kullandı. Yargılanan diğer isimlerde beraatlerini talep etti. Son sözlerinden ardından mahkeme heyeti karar için 1 saatlik ara verdi.

SÖZCÜ YAZARLARINA HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Emin Çölaşan’a ve Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Metin Yılmaz’a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı’ya 2 yıl 1 ay, Gökmen Ulu’ya 2 yıl 1 ay, gazetenin muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı. Mahkeme, Sözcü gazetesi eski çalışanı Mediha Olgun'un ise beraatına hükmetti.

Kaynak: Ajanslar

'Ne İstedin de Vermedik Diyen Kim'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tepki: 'Yanlış Yapıyorsun Sayın Erdoğan'