Anasayfa
24 Eylül 2020 ( 420 izlenme )

Nezaket Bitti 'Para Yoksa İlaç Yok'

ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine olan 2.3 milyar dolarlık borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı.

BORÇ BİR YILDA 230 MİLYON’DAN 2.3 MİLYAR DOLARA ÇIKTI
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen 38’inci Amerikan-Türk Konferansı’nda konuşan ABD Türkiye Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye'deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye'nin çıkarına olmayacağını ekledi.

‘ERDOĞAN VE ALBAYRAK SÖZ VERMİŞ’
Bir yıl önce ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’la görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini aktaran Satterfield, Türkiye'nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. 

BORÇTA İNDİRİM YOK
Bir yıl sonra ABD’li şirketlerden borç indirimi talep edildiğini söyleyen Satterfield, borçların ödenmemesinin ya da ödemelerin eksik yapılmasının sonuçları olacağını kaydetti.

Kaynak: BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP MHP Bir oldu... 'O ÖNERGEYİ DE REDDETTİLER' Yeni Kolluk 'Geliyor' Hatay: 'AĞIR TRAJEDİ' Enginyurt Taşı Koydu 'Alınmayın ama'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Cumhurbaşkanlığı 'Müjde Açıklaması'