Anasayfa
26 Nisan 2019 ( 11412 izlenme )

NYT: 'AKP'DE DERİN BÖLÜNME'

Amerikan New York Times gazetesi, AKP'nin yerel seçimler sonrasında derin bir bölünme içerisinde olduğunu yazdı. Gazete ayrıca, Berat Albayrak liderliğindeki bir grubun seçimlerin yeniden yapılması için baskı yaptığı iddiasında bulundu.

ABD'li New York Times gazetesinde yayınlanan Carlotta Gall imzalı analizde, AKP’nin İstanbul’da yeniden seçim girişimlerinin parti kademelerinde geniş bir bölünmeye sebep olduğu kaydedilirken, “Hatta başkan bile alışıldık olmayan bir saldırıyla karşı karşıya” ifadesine yer verildi.

AKP GÜÇ KAYBI YAŞIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB Başkanı seçilerek siyasi gücünü elde ettiği 1994’ten bu yana geçen 25 yıllık sürede ilk kez ‘güç merkezi’ İstanbul’un yönetimini kaybettiğinin hatırlatıldığı haberde; “Muhalefet liderine yönelik çirkin fiziksel saldırıyı da içeren ülkedeki gerilim, İstanbul’un kaybının Erdoğan’ın bir zamanlar sağlam görülen güç şemasına nasıl şiddetli bir darbe indirdiğinin altını çiziyor” dendi.

'ALBAYRAK GRUBU SEÇİMİN YİNELENMESİ İÇİN BASKI YAPIYOR'
Aynı zamanda Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak liderliğindeki AKP içi bir grubun seçimlerin yinelenmesi için baskı yaptığını savunan Gall, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da AKP içinde ‘agresif bir oyuncu’ olduğu yorumunu yaptı.

İKİNCİ BİR SEÇİM EKONOMİK KRİZİ DERİNLEŞTİRİR

NYT, Seçim sonuçları konusundaki 3 haftalık çekişme Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarına çözüm olmadı ve her kanattan siyasiler ile analistler seçimleri yenilemenin sosyal kaos riski barındırdığı tespitini yapıyor. İkinci bir seçim, daha derin bir baskı ve yasal hırlaşma beklentisini derinleştiriyor. Aynı zamanda da uzayan bir mücadele Türkiye ekonomisine yönelik güvene yeni bir darbeye sebep olabilir, diyerek ülkedeki siyasi atmosfere dikkat çekti.

Kaynak: Yeniçağ/ T24

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İYİ Parti 'Erdoğan'a Yanıt' 'KAZAK GENCİ DÜNYAYI HAYRAN BIRAKTI' son dakika... İSTANBUL SEÇİMİNDE FETÖ SORUŞTURMASI!.. Vatandaşa Sordular 'Erdoğan 1 Bölü 4'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kar geliyor... 'YARIN OKULLAR TATİL'