Özal da 'Bir koyup üç alacağız' demişti... PEKİ N'OLDU?

855 izlenme 15 Ocak 2019
Reklamlar
Emekli albay Erdal Sarızeybek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1993'te barış ve kardeşlik diyerek attığı ateşkes adımının Türkiye'ye ağır sonuçlar getirdiğini öne sürerek, Türkiye'nin bugün de aynı noktada olduğunu savundu.

‘ÖRGÜT BİTECEKTİ’

Emekli albay, araştırmacı- yazar Erdal Sarızeybek, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manavgat Şubesi tarafından düzenlenen 'Çözüm Süreci Nereye Gidiyor' konulu konferansa katıldı. Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta Sarızeybek, PKK'nın 2002 yılında bitme noktasına geldiğini, ancak örgütle mücadele edilmediğini söyledi.

‘ÇÖZÜM SÜRECİYLE SÖZDE ATEŞKES’

Hükümetin çözüm sürecine ilişkin gündeme getirdiği 'Akil İnsanlar Heyeti'ni eleştiren Sarızeybek, "İktidar çözüm sürecini Orhan Gencebay'a, Kadir İnanır'a, Hülya Avşar'a yani sanatçı, şarkıcıya soruyor. Hepsine saygımız, sevgimiz var ama bu insanlar teröristi bilmez, terörü bilmez, hududu bilmez, karakolu bilmez. 'Akil adam olup Türk milletine neyi anlatacak?' diye kendi kendime soruyorum" dedi.

‘BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRDÜK’

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzer özelliklere sahip olduğunu kaydeden Sarızeybek, "1991 yılındaki Başbakan Özal'la 2014'teki Erdoğan'ı yan yana getiriyorum.

ÖZAL’DAN ERDOĞAN’A

Özal o tarihte diyordu ki 'Saddam zalimdir', şimdi Erdoğan 'Esad zalim' diyor. Özal, 'Irak'ta demokrasi yoktur, Saddam halkına zulmediyor' diyordu, şimdi de Erdoğan, 'Suriye'de demokrasi yoktur, Esad halkına zulmediyor' diyor. Özal, 'Irak'a demokrasi getireceğiz' diyordu, bugün de Erdoğan 'Suriye'ye demokrasi getireceğiz' diyor.

Bu amaçla Özal ABD'ye destek verdi. Özal Patriot füzeleri getirmişti. Bugün de Erdoğan getirdi. Üstüne bir de Malatya'ya radar üssü kurdurdu. Sanki biz bu filmi daha önce gördük gibi geliyor bana" diye konuştu.

1993 yılında Özal'ın barış ve kardeşlik diyerek attığı ateşkes adımının Türkiye'ye ağır sonuçlar getirdiğini öne süren Sarızeybek, Türkiye'nin bugün de aynı noktada olduğunu savundu.

Kaynak: Erdal Sarızeybek/ CNN Türk

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HABUR'DA İŞİN GERÇEĞİ NE OLDU' Direksiyon Kırıldı 'Diploma Ağır Yol' Cübbeli Fırıl Fırıl' İYİ Parti 'İstifa'