Özal
03 Mayıs 2020 ( 2013 izlenme )

Özal 'Manşette'

Eski Amerika başkanlarından George H. W. Bush 94 yaşında hayatını kaybetti. Baba Buş’un ölüm haberini Amerika’nın Sesi haber ajansı Özal’ın resmiyle birlikte manşetten verdi.

BABA BUŞ VE ÖZAL
Amerika’nın 41. Başkanı olan Bush, birinci Körfez savaşında Irak lideri Saddam Hüseyin’e karşı uluslararası koalisyonun oluşmasına liderlik etmişti(VOA Türkçe, 1 Aralık 2018).

Şimdi yıl 1991…
Birinci Körfez savaşlı 16/17 Ocak 1991 gece yarısı savaş başladı... Savaş başladığında Özal cumhurbaşkanıydı. Çöl Fırtınası adı verilen savaşta, ABD öncülüğünde Irak’a karşı girişilen büyük çaplı bir hava bombardımanıyla adımlar atıldı. Savaş boyunca kesilmeden süren bu hava bombardımanı sayesinde, birkaç hafta içinde Irak’ın komuta ve iletişim altyapısı, elektrik üretim kapasitesi, havaalanları ve hava savunma sistemi, kimyasal silah ve nükleer araştırma tesisleri büyük ölçüde yok edildi.

40 GÜNDE SAVAŞ BİTTİ
27 Şubat’ta, Irak Cumhuriyet Muhafızları saf dışı edildi. 28 Şubat’ta, ABD başkanı George Bush ateşkes ilan ettiğinde, Irak’ın direnişi bütünüyle kırılmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 686 sayılı kararının Nisan ayının ilk haftasında Irak tarafından kabul edilmesi ile birlikte savaş resmen sona erdi.

İLK SIĞINMACI SORUNU BÖYLE BAŞLADI
Savaş sonrasında, Saddam yönetimini hedef alan halk ayaklanmaları ülkenin önemli bir bölümünü sardı… Mart 1991’de, önce Basra ve çevresi, ardından Bağdat’a sıçrayan Şii ayaklanması Irak kuvvetlerince sert biçimde bastırılırken, Şii ayaklanmasından birkaç gün sonra da kuzeyde Kürt ayaklanması başlıyordu. Saddam’ın kuzeye yönelmesiyle, toplu katliam korkusunu yaşayan yaklaşık 1,5 milyon peşmerge Türkiye ve İran sınırlarına yığıldı. Özal’ın ABD yanlısı siyaseti sonucu kaybeden Türkiye oldu, yıllar sonra bu gerçeği Genelkurmay Başkanlığı kamuoyuna şöyle açıkladı:(1);

‘TÜRKİYE ZARAR GÖRDÜ’
‘Birinci Körfez Savaşı’na Türkiye Cumhuriyeti koalisyon güçlerine destek vermiştir. Ancak sonucunda Türkiye zarar görmüştür. Savaş sonunda Saddam’ın Kuzey bölgeye saldırısı sonucunda 100 binlerce insanın Türkiye’nin hudutlarına yığılmıştır. Bunlara en büyük desteği Türkiye verdiği halde Türkiye suçlanmıştır ve o yığılan insanlar ‘burada bir Kürt sorunu var’ diye dünya kamuoyuna mal olmuştur.’

TERÖR ÖRGÜTÜ SİLAHLANDI
Öte yanda Saddam, savaş sırasında Türkiye’nin ABD tarafında yer almasına kızmıştı; Kürtlerin Türkiye sınırına yığılması ve olası bir müdahalenin Türkiye tarafından yapılması ihtimaline karşılık PKK ile doğrudan ilişkiye giriyor ve örgütü, Irak kuzeyinde Türkiye’ye karşı bir savunma hattı oluşturmak üzere destekliyordu.

ABD’li müttefiklerin görmezden geldiği bu destek sonucu PKK, Şemdinli güneyinde yer alan Hakurk, Ari, Lolan ve Basyan, Çukurca güneyinde Avaşin, Şırnak güneyinde Haftanin, Sinat ve Zap gibi önemli alanlarda mevzi kazandı; Körfez Savaşı bittiğinde sayısal gücü on bini aşkındı.

SONUÇ
Özal siyasetinin ABD politikası ve bu politika üzerinden Birinci Körfez savaşında ABD’yi desteklemesi Türkiye’yi zarara uğratmış, Türkiye’nin ulusal birliğini bugün yaşanılan ve uluslararası arenaya çekilen Kürt sorunu ile karşı karşıya getirmiştir. Öte yanda peşmerge Barzani Irak kuzeyinde 'Özerk' yapıya kavuşturulmuş, bu özerklik Özal tarafından da tanınmıştır. 

Irak uygulanan ambargo yüzünden Türkiye milyonlarca dolar kayba uğramış ve kayıp hiçbir zaman telefi edilmemiştir. Kısacası Babaş Buş döneminde Özal tarafından izlenen ABD yanlısı siyaset sonucunda kaybeden taraf Türkiye olmuştur.

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan Kaynak:
1. Genelkurmay Başkanlığı resmi basın açıklaması, 12 Nisan 2007.
Başvuru kitabı: Büyük Suikast/ Destek Yayınları

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'IRAK VE SURİYE'NİN PERDE ARKASINDA KİM VAR' Kim Bu 'Yalçın Tanfer' Tarihi kanıt!.. 'Erdoğan ve İlker Başbuğ neden yan yana geldi' 'Meclis'te İYİ PARTİ'ye AĞIR İTHAM'