Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Yunanistan'ın Taşoz Adası'ndaki faaliyetlerine ilişkin verdiği soru önergesine cevabı tartışmalara neden oldu.

BAKAN: ‘TAŞOZ YUNAN ADASIDIR’

CHP'li Gürer, Bakan Dönmez'in cevaplaması üzere verdiği soru önergesinde adanın açıklarında Yunanistan tarafından yürütülen sondaj faaliyetlerini gündeme getirmiş, "Türkiye'nin bölgesi sayılan alanda buna kim izin veriyor?" diye sormuştu. Gürer'in soru önergesine cevap veren Bakan Dönmez ise adanın Yunanistan'a ait olduğunu öne sürmüştü.

BAKAN: ‘YUNAN TAŞOZ’DA PETROL ÇIKARMIYOR’

Dönmez, soru önergesine ilişkin cevabında, "Taşoz Adası, Lozan Anlaşmasının 12. maddesi ile doğrulanan 13 Şubat 1914 tarihli Büyük Devletler Kararı ile Yunan egemenliğine bırakılmıştır. Ege Denizi'nde, Türkiye ve Yunanistan tarafından ülke ve ada karasularının (6 mil) dışında herhangi bir petrol ve doğal gaz arama ve üretim çalışması yapılmamaktadır" ifadelerine yer vermişti.

ÖZDAĞ: "VATANA İHANETTİR"

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Ege'deki Taşoz Adası için kullandığı "Yunan adasıdır" ifadelerine çok sert tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklamada bulunan Özdağ, "Taşoz Adası’na yunan adası demek vatana ihanettir" dedi.

ÜMİT YALIM: ‘YUNAN PETROLÜMÜZÜ ÇALIYOR’

Daha önce konuyla ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı eski genel sekreteri Ümit Yalım, ‘AKP iktidarı döneminde 2015 yılında Taşoz Adası'nın 6 millik Türk karasuları içinde petrol arama çalışmalarına başlayan Yunanistan, 31 metre gibi derin sayılamayacak bir mesafede açtığı 7 petrol kuyusunun sayısını 2017 yılında 11'e yükseltti. Yunanistan, Türk karasularında bulunan 11 petrol kuyusunda günde 3 bin 823 varil ham petrol çıkartıyor’. Demişti.

Kaynak: Yeniçağ

Özdağ isyan etti!.. 'VATANA İHANET'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tramvaylar kafa kafaya!.. FACİDAN KIL PAYI!..