Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı "Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulundu" müjdesiyle ilgili Türkiye'nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Özdil, "Ben aslında seçim itibariyle bu kez benzin bulacaklarını tahmin ediyordum ama kısmetse 2023’te olacak." dedi.

ERDOĞAN ‘TARİHİN EN BÜYÜK KEŞFİ’
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, beklenen ‘müjde’yi açıkladı. Erdoğan “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi” dedi. Erdoğan, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu belirterek “Hedefimiz 2023’te Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın verdiği ‘müjde’ ile ilgili Bizim TV’de Lale Özan Arslan’ın konuğu olan Özdil, şu ifadeleri kullandı;

2023’TE BENZİN BULACAKLAR’
*Aynı müjdeyi daha önce 8 kez vermişlerdi ben emin olamamıştım. Dokuzuncu kez doğalgazı bulduklarını açıkladılar. Dolayısıyla ben artık emin oldum, Karadeniz’de doğalgaz var.Ben aslında seçim itibariyle bu kez benzin bulacaklarını tahmin ediyordum ama kısmetse 2023’te olacak.

‘2002’DEN BERİ DOĞALGAZ BULUYOR’
*Ben bu doğalgaz bulma meselelerini her seçim öncesinden yazdığım için bugüne kadar bir baktım; buldukları doğalgazları 7 defa yazmışım. 2000-2007 yılları arası kömür buluyorlardı. 2007’den sonra petrol bulmaya başlandı. 2007-2013 arası daha çok petrol buldular. Karadeniz’de doğalgaz bulunduğunu 2002’den beri neredeyse açıklamayan enerji bakanı yok. Petrol ve doğalgaz dünya çapında ses getiren ve dünyada teyidi çok kolay bilgiler.”

‘ULUSLARARASI PİYASALAR İNANMIYOR’
*Doğalgazı buldum dediğinde iki tane seçenek var ya doğalgazı bulmuş oluyorsun gerçekten, ya da dünyada alay konusu oluyorsun. Bizim açımızdan da maalesef böyle bir tablo var çünkü özellikle 3 gündür doların üzerinde baskılama vardı. Müjde açıklandıktan sonra düşmesini bekleniyordu ancak arttı. Çünkü uluslararası piyasadaki insanlar; bizim yalan söyleyebileceğimiz, uydurma bilgiler vererek gözünü boyayabileceğimiz profesyoneller değiller.”

DOĞALGAZI 2023 SEÇİMİNE BAĞLADILAR’
*Dolayısıyla 2023 yılında dedi sayın Cumhurbaşkanımız. 2023 demeseydi, yani ‘biz bulduk bunu çıkarması da deniz imkanlarında minimum 10 senedir. Biz bütün imkanlarımızı zorlayacak ve bunu 10 senede çıkaracağız’ bile deseydi bana göre daha inandırıcı olurdu. Ama 2023 seçim odaklı bir tarih vermesi bence gerçekten hepimiz adına hazin bir açıklama oldu.”

SÖNMEZ ‘VURAN VURDU’
Öte yanda Ekonomist yazar Mustafa Sönmez, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdik' açıklaması sonrası borsa ve dövizde yaşanan dalgalanmaları yorumladı. Mustafa Sönmez'in Erdoğan'ın doğalgaz açıklamasını değerlendirdiği mesajları şöyle:

‘SIRADA NE VAR’
"Müjdenin özeti; Dolar alış 7.24 e indi , şimdi 7.35’e çıktı. Dağ fare doğuracak dedik, öyle oldu. Masal anlatıyorlar. Kimse yemedi. Sırada ne var?
Nasıl atıyor damat, pes! Öyle bir rezerv bulmuş ki, değil enerji ithalatını, cari açığı kapatıp cari fazlaya gidiyor. Bunu neden CB söylemeye yanaşmadı? Allah’tan kimse inanmıyor:))

‘VURAN VURDU’
Yandaşlar dahil, birçok kanal müjdeli yayını bırakıp normal yayınlarına geçtiler. Çarlıfeleke devam!
Dağ fare doğurdu da, borsada, dövizde yaratılan anaforda kim kazandı, kim kaybetti? Tüpraş, Petkim hisseleri; dolarda 7.40 lardan 7.25 lere dalgalanmalar. Vuran vurdu"

Kaynak: Ajanslar

Özdil Açıkladı 'Benzin Yolda'