Anasayfa
04 Temmuz 2022 ( 6795 izlenme )

Özgür Hoca Çok kızdı 'Yapmayın Kardeşim Yapmayın'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon verilerini bugün açıkladı.

DEMİRTAŞ ‘YAPMAYIN KARDEŞİM YAPMAYIN’
Açıklanan enflasyon verilerini değerlendiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş, iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi ve "Koskoca Türkiye deney tahtası yapılır mı? Yapılan ekonomik hatalar affedilir gibi değil. Faiz enflasyonun nedeni falan değildir. Faiz sonuçtur, liyakatsizliğin sonucudur." dedi.

ENAG’A GÖRE ENFLASYON YÜZDE 175
Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla enflasyon verilerini değerlendirdi. TÜİK’e göre haziranda tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde 4,95 arttı. ENAG’a göre ise enflasyon yıllık 175,55, aylık yüzde 8.31 olarak gerçekleşti. ENAG’ın paylaştığı verileri alıntılayan Prof. Dr. Özgür Demirtaş Twitter’da şu değerlendirmeyi yaptı:

‘YAPMAYIN KARDEŞİM YAPMAYIN’
“Yıllık Enflasyon %175, yanlış okumadınız %175 TÜİK'in açıkladığı üretici enflasyonu ise 1995 yılından bu yana bir rekor. Neymiş faiz enflasyonun sebebi miymiş? Koskoca Türkiye deney tahtası yapılır mı? Yapılan ekonomik hatalar affedilir gibi değil. Göz göre göre, inadına inadına, onca uyarana rağmen, onca uyarıya rağmen, onca uzmana rağmen… Yapmayın kardeşim yapmayın.”

‘TAŞ OLSA ÇATLARDI’
“Sinir, üzüntü, şaşkınlık, bıkkınlık, git gide artan hırs, patlama hissi, yine üzüntü, yine sinir ve hayal kırıklığı duygularım bunlar… Taşa anlatsam ortadan çatlardı, anlardı, anlardı… Faiz Enflasyonun nedeni falan değildir. Faiz sonuçtur, liyakatsizliğin sonucudur.”

ENFLASYON FARKI YÜZDE 42.35
Öte yanda Haziranda yıllık TÜFE yüzde 78,62’ye çıktı. Tüketici fiyatları 2022 OcakHaziran döneminde yüzde 42,35 artış gösterdi. Bununla birlikte memur, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına yapılacak zam oranları belli oldu.

EN DÜŞÜK MAAŞ 9.105 TL
Buna göre, memur ve memur emeklisi yüzde 41,69; SSK ve BAĞKUR emeklileri yüzde 42,35 zam alacak. Böylece, aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 6 bin 429 liradan 9 bin 105 liraya, en düşük memur emekli aylığı 4 bin 289 liradan 6 bin 78 liraya yükseldi.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Seçime Beş Kala Beş Yüz Binlik İhale' Haberi Duydu Çılgına Döndü 'Tepeli'ye Büyük Destek' Ankara Sallanıyor 'Erdoğan Biliyordu' Ünlü Sanatçı Yaşamını Yitirdi!..