Anasayfa
27 Ocak 2020 ( 649 izlenme )

Para Su Gibi: 'Vakıf Üniversitesine Kaynak'

Ümraniye Belediyesi’nin İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nin yeni yerleşkesindeki ana kampüs binasını inşa ettiği ortaya çıktı. Eski Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın da yönetiminde yer aldığı üniversiteye İBB de 43 milyon lira harcayarak kütüphane ve idare binaları inşa etmişti.

HALKIN PARASIYLA VAKIF ÜNİVERSİTESİNE KAMPÜS

Sayıştay'ın Ümraniye Belediyesi 2018 yılı denetim raporu yayınlandı. Denetçilerin belirlemelerine göre, Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nin Ümraniye'deki yeni yerleşkesinde bulunan ana kampüs binasının inşaatı belediye bütçesinden yaptırıldı.

Sayıştay, kamu kurum veya kuruluşu statüsünde olmayan vakıf üniversitesine ait binanın inşaatının belediye tarafından üstlenilmesinin mevzuata aykırı olduğunu belirterek, Ümraniye Belediyesi'ni uyardı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI YÖNETİMDE

Ümraniye Belediyesi'nin İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ana kampüs binasının inşaatını üstlendiği dönemde belediye başkanı olan Hasan Can, hali hazırda üniversitenin mütevelli heyeti üyesi. Hasan Can'ın başkanı olduğu Ümraniye Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ise okulun hemen yanında 20 bin kişilik kapasiteye sahip olacak ilçenin en büyük camisinin inşaatını yapıyor.

OKUL ÜCRETLERİ 33 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nde eğitim ücretleri 26 bin lira ile 33 bin lira arasında değişiyor. 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde felsefe, tarih, edebiyat, mütercim tercümanlık (Arapça), öğretmenlik kayıt ücretleri 26 bin 460, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, ekonomi ile mütercim tercümanlık (İngilizce) 30 bin 780 lira, psikoloji için ise 33 bin 480 lira yıllık ücret alındı.

ERDOĞAN’A YAKIN İŞ ADAMLARI

Üniversite yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen iş insanları Remzi Gür ve Aziz Torun da bulunuyor. Eski Diyanet İşleri Başkanı ve AKP kurucusu Tayyar Altıkulaç'ın mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversite 2010 yılında kuruldu. Kuruma, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'ne Ümraniye'deki son büyük parsellerden biri olan İnkılap Mahallesi'ndeki 80 dönüm arazi tahsis edilmişti. Kuruluşundan itibaren ağırlık olarak Altunizade Yerleşkesinde eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden üniversite, 2018 yılında Ümraniye yerleşkesine taşınmıştı.

İBB’DEN 43 MİLYON LİRA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 43 milyon liraya ‘Ümraniye 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü Projesi' adı altında rektörlük binası, iki adet derslik binası, yer altı otoparkı, avlu ve kütüphane inşa etti. İBB'nin yaptırdığı kütüphane binası içerisinde toplam alanı 5 bin 900 metrekare olan üç adet okuma salonu, serbest okuma salonları, dört adet toplantı salonu, 48 adet derslik, 43 adet ofis, iki adet konferans salonu, 10 adet seminer, iki adet sergi salonu, kafe ve depolar yer alıyor.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Habur Vakası 'Söylenmeyenler' Babacan Paylaştı 'Bu Bedel Kime' 'SAVAŞ UÇAĞINDA AĞIR SORUN' 'Bir Eşref Bitlis Analizi'