Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 369 izlenme )

Paris karıştı!.. 'YÜZLERCE GÖZALTI'

Fransa'da ülkenin bir numaralı gündem maddesi haline gelen 'sarı yelekliler' bugün gösteriler için yeniden sokaklarda. Fransa'da ülke genelinde 89 bin polis teyakkuza geçerken, başkent Paris'te ChampsElysees Caddesi'nde hareketlilik başladı. Polis, başkent sokaklarında biber gazıyla müdahaleye başlarken yüzlerce kişi gözaltına alındı.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR


Sarı Yelekliler, başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto etmeye devam ediyor. Geçen haftaki şiddet olaylarının tekrarlanmaması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris’i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor.

481 KİŞİ GÖZALTINDA

Eylemciler, Paris’in sembolleri arasında yer alan ChampsElysees Caddesi’ne gelmeye başladı. Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine izin veriyor. Sarı Yelekliler’in Paris’te düzenleyeceği gösterilerden önce 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin üst aramasında çekiç ve taş bulunduğu ifade edildi. Polis şehrin çeşitli bölgelerinde göstericilere sert müdahalelerde bulunmaya başladı. Fransız kaynaklarından açıklanan bilgiye göre gösterilerin başlamasının ardından da 481 kişi gözaltına alındı.

POLİS MÜDAHALESİ SÜRÜYOR

Champs Elysées Meydan’ında eylemciler “Macron istifa”, “Koyun değiliz” şeklinde sloganlar attı. İçişleri Bakanı Christophe Castaner, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada gün boyunca, geçmiş eylemlere göre, daha yoğun kontrol ve direkt müdahale olacağını belirtti. Polisin başkent sokaklarında biber gazıyla müdahalesi sürüyor.

MAĞAZALAR KEPENK İNDİRDİ

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor. Bu nedenle ChampsElysees Caddesi’nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi. Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, ChampsElysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris SaintGermain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi. Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete kapalı olacak. Geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı da kapalı kalmaya devam edecek.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Şeyh Said isyanından kaçanlar BAKIN NE YAPMIŞ' 'Bu İş Burda Bitmez' dediler.. 'Bastılar İmzayı' Kaymakam Bey AKP'li Başkan 'Kadro Tamam' 'MİLLİ EĞİTİM'DE TAM BİR SKANDAL'