Anasayfa
2018-12-07 12:54:02 ( 739 izlenme )

Peş peşe uyarı!.. 'İFLASLAR BAŞLARSA...'

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan bugün yaptığı konuşmada net ifadelerle içinden geçtiğimiz ekonomik krizi anlattı.

Özilhan, "Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Moraller bozuluyor. Reel sektör önünü göremiyor. Eğer iflaslar başlarsa durum daha da kötüye gider" diye konuştu. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı bugün Ankara’da düzenlendi. İşte toplantıda konuşma yapan Tuncay Özilhan’ın açıklamaları:

‘EĞER İFLASLAR BAŞLARSA DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDER’


“Şirketler son 10 senedir kıymetli TL ve bol uluslararası finansmana dayalı bir model içinde idi. Bu şirketler şimdi zor durumda. Geçmişteki bir takım yanlış kararların bedeli ödeniyor. Konkordato ilan eden şirketlere her gün bir yenisi ekleniyor. Moraller bozuluyor. Reel sektör, yüksek enflasyon ve TL'deki dalgalanma nedeniyle önünü göremiyor. Yüksek faiz oranları kredi kullanımını sınırlıyor. Eğer iflaslar başlarsa, durum daha da kötüye gider.”

‘DALGA DALGA VATANDAŞA KADAR YAYILIR, ÖNLEM ALIN’

Dalga dalga KOBİ'lere, esnafa ve vatandaşa yayılır. İşsizlik bugünkü seviyelerinin üstüne çıkar. Yüksek işsizlik ve enflasyon halkın satın alma gücünü düşürür. Düşen talep şirketler kesimini daha da zora sokar. Bankaların bilançolarında sorunlu alacaklar artar ve kredi kapasitesi hepten daralır. Bu ihtimalin önüne geçilmesi için finans sektörünün doğru araçlarla desteklenmesi mutlaka gündeme alınmalı.

‘İŞLER YÜRÜMÜYOR’

“Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin sancıları çekiliyor. Birçok yerde işler yürümüyor, her kademede kararlar bir üst merciye devrediliyor.  Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Bakanlıklarımızda sistemin henüz tam oturmamış olmasından dolayı bazı sıkıntılar olduğunu ve bürokraside bundan kaynaklı rehavet olduğunu biliyoruz. İnşallah, bu sıkıntılar kısa sürede aşılır ve güçlü bir geleneği olan bürokrasimiz yeniden etkin bir şekilde çalışmaya başlar”.

BİLECİK DE UYARDI

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bilecik açıklamasında, "Kredi daralması bitmeden bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabul etmesi gerekir" ifadelerini kullandı. Bilecik yaptığı konuşmada şunları söyledi:

‘KEYFİ UYGULAMALAR ZARAR VERİYOR’

“ Ekonominin bugünkü hale gelmesinde elbette küresel güçlerin payı var, ama önce iğneyi kendimize batırmamız gerekiyor, daha fazla gerçekçi olmamız gerekiyor. Nakit sıkışıklığı her sektörde hissediliyor, kredi daralması tüm hızıyla devam ediyor. Kredi daralması bitmeden bu krizin bitmeyeceğini hepimizin kabul etmesi gerekir. Ekonomide inat olmaz, ekonominin kuralları çok belli, Türkiye’nin ekonomik istikrarı pamuk ipliğine bağlanamaz. Keyfi uygulamaların piyasa dengesine zarar vereceği çok net, acele ile alınan kararların yerine uzun vadeli politikalar tercih edilmeli. Ekonominin alabora olmamasının yolu yapısal reformlardır. Basın özgürlüğünün sağlanması ve özgürlük alanlarının genişletilmesi elzemdir.”

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'MOLLA MUSTAFA BARZANİ RUS GENERALİ Mİ' Türker Ertürk: 'HALKIN ANKETİNİ AÇIKLIYORUM' GÜL'ün akrabasından KONKORDATO!.. SIZINTI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İSTANBUL SEÇİMİ BELLİ OLDU!..