Prof Ceyhan 'Kontrolden Çıktı'

12299 izlenme 26 Ağustos 2020
Reklamlar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor” dedi.

YENİ VAKA SAYISI ARTIYOR
Haber Türk TV’nin canlı yayınında konuşa Ceyhan, son 10 günde iyileşen hasta sayısının günlük hasta sayısının gerisinde kaldığını vurgulayarak “Salgın kontrolden çıkmış durumda. Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor. Ne zaman onun üzerine çıkar istikrarlı bir şekilde yeniden kontrol altına aldık deriz o zaman” şeklinde konuştu: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

‘ORTALAMA 10 KATI’
“Bakın aradaki fark 700’lere geldi dayandı. Yeni vaka sayısıyla iyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısı lehine 700’lere dayandı. Bu, şu demektir. Her gün 700, bunun 10 katı olduğunu düşünün, mesela dün Türkiye’de 7 bin kişi ortalama yeni virüs taşıyan kişi olarak topluma dahil olmuş. Dün bu civarda kişi hastanelere ekstra yük olmuş. Bu bence daha da önemli bir durum çünkü aylar önce diyordum ki bu salgının bir kontrol noktası var. İyileşen vaka sayısı günlük vaka sayısını geçtiği zaman tedbirleri kaldırmayı konuşabiliriz diye. “

‘SALGIN KONTROLDEN ÇIKMIŞ DURUMDA’
“Şimdi geldik baktık ki onların artık giderek aleyhine doğru gidiyor ve şunu söyleyebilirm: Salgın kontrolden çıkmış durumda. Şu anda bulunduğumuz noktada salgın kontrolden çıkmış durumda çünkü aşağı yukarı 10 gündür iyileşen vaka sayısı sürekli yeni vaka sayısının altında seyrediyor. Ne zaman onun üzerine çıkar istikrarlı bir şekilde yeniden kontrol altına aldık deriz o zaman. “

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'SARI YELEKLİLER GELİYOR' İstanbul: 'ÇED Raporu Kimden Çıktı' 'Bas Parayı Al Kurayı' dediler.. 'TOGG Gitti' Yıldırım, Çelik Yolda.. Parti Aranıyor!