Reuters'e konuşan AKP’ye yakın bir kaynak 23 Haziran'da yapılacak seçimlere ilişkin, “Bir ay önceye göre daha iyi durumda değiliz. Dürüst olmak gerekirse çok da umutlu değilim” diye konuştu.

AKP’li kaynaklar, 25 yıl sonra kaybedilen İstanbul seçimlerinin, halkın ekonomiye dönük kaygılarının arttığı koşullarda gerçekleştiğine dikkat çekerek koşulların değişmediğini ve 23 Haziran’da yapılacak seçimin zaferle sonuçlanacağının garanti olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

AKP STRATEJİ DEĞİŞTİRİYOR

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘beka’ ve ‘terör bağlantılı’ söyleminin hedef kitleye beklendiği kadar ulaşmadığını ve temelde bir değişiklik yapmadan ‘karşı cephe’ söyleminin yumuşatılabileceğini belirtirken, küskün partilileri ve Kürt seçmenleri yeniden kazanmak için çalışılacağını belirtti.

“Daha düşük oy alan partilerin tavırları sonuç üzerinde etkili olacak. O seçmenlerden oy almalıyız. Küskün partilileri de sandığa çekersek önemli bir yol almış oluruz” diyen AKP’li yetkili, şöyle devam etti:

‘HDP OYLARI İÇİN UZMAŞCI DİL KULLANACAĞIZ’

“Öcalan ve HDP’nin açıklamaları yeni bir çözüm sürecinin işareti değil. Kürt seçmenin oyunun ne kadar kritik olduğunu biliyoruz, bunun farkındayız. Teröre karşı politika değişikliği yok ama hassasiyet var; Kürtleri çok rahatsız edecek bir söylem görmeyeceğiz. Daha uzlaşmacı bir dil öne çıkabilir.”

Bazı AKP yetkilileri halen mevcut sorunların devam ettiğini ve bunun nasıl aşılacağının soru işareti olduğuna dikkat çekti. Partili bir yetkili şöyle konuştu:

‘AKP ALEYHİNE AÇIK ARA OY FARKI ÇIKABİLİR’

“İki seçim arasında aslında çok da fazla değişen bir şey yok. Ekonomi halen en büyük sorun; YSK kararı sonrası dolar 6’nın üzerine çıktı. Sonuçta karamsarlık daha da artıyor. Üstüne diğer partilerin topluca bir blok oluşturma eğilimi var. Umarım daha açık ara bir sonuç olmaz. Bir ay önceye göre daha iyi durumda değiliz. Daha ağır bir yenilgi olmamasını diliyorum. Dürüst olmak gerekirse çok da umutlu değilim”

EKONOMİ NEREYE GİDİYOR?

İstanbul seçiminin yenilenmesi kararının ardından TL cinsi varlıklarda değer kayıpları gözleniyor. Dolar/TL dün 5 Ekim 2018’den bu yana en yüksek olan 6.20’ye kadar yükselirken, BIST-100 endeksinde yüzde 2.5’e varan kayıplar, 10 yıllık tahvil faizinde de 100 baz puana varan yükseliş söz konusu.

Öte yandan yıllık tüketici fiyatları enflasyonu nisanda bir önceki aya göre gerilese de halen yüzde 20 seviyesinin hemen altında yüzde 19.5 seviyesinde, işsizlik ise 10 yılın zirvesinde yüzde 14.7 seviyesinde bulunuyor.

NE OLDU?

Reuters’ta 30 Nisan’da yer alan haberde, Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçim sonuçlarına AKP ve MHP’nin itirazının ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sandık kurullarının kanuna aykırı oluşturulduğu gerekçesiyle seçimin iptali ve yenilenmesine kararı vermişti. Erdoğan bu kararı ‘milli iradeyi güçlendirecek en doğru adım’ olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘hukuk cinayeti’ olarak değerlendirmişti.

Kaynak: Cumhuriyet

Reuters yazdı: 'AÇIK ARA FARK ÇIKABİLİR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Yerli Otomobil Kayıp'