Anasayfa
13 Aralık 2018 ( 8603 izlenme )

Rus Uzman'dan tren kazası ANALİZİ'

Ankara’daki YHT kazasını değerlendiren ulaştırma uzmanı Aleksey Zaharov, kazanın olası nedenlerini ve tekrar yaşanması riskinin nasıl önlenebileceğini anlattı.

‘İNSAN FAKTÖRÜNÜN ÖTESİNDE ELE ALINMALI’

Sputnik'e konuşan Zaharov, karada, havada veya denizde olsun her bir trafik kazasında her zaman insan faktörünün olduğunu, ancak genelin bildiğinden çok daha geniş olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

‘HAREKET KONTROL MERKEZİ, MAKASÇI VE OTOMASYON’

"Bu sadece ‘makinist hatası' veya ‘pilot hatası' olmuyor. Bu, ulaşım aracının tasarımı aşamasında veya üretim aşamasında ya da onarım ve teknik servis aşamasındaki insan hatası da olabilir. Bugünkü olayda elbette resmi soruşturma sonuçlarını beklememiz gerekir ama şu ana kadar alınan bilgilere göre büyük ihtimalle hareket kontrol merkezinin çalışmasında ya da makasçı sisteminde, otomasyon ve kontrol araçları bir hata söz konusu olabilir".

'ARAÇLAR KENDİLİĞİNDEN ARIZALANAMAZ’

Bu tür kazaların riskini önleme tedbirlerine de değinen Zaharov, "Araçlar kendiliğinden arızalanamaz. Yanlış yapılmış, yanlış kullanılmış ya da durumu kontrol edilmemiştir. Bu yüzden tek çıkış yolu var: Kontrol, bir daha kontrol, kullanım taleplerinin iyileştirilmesi ve bu taleplere sımsıkı uyulması. Bu, ulaşım sistemlerinin kaza olasılığını azaltabilecek tek şey" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Bırak Bu İşleri' dedi.. 'Ankara Sallanıyor' Babacan İşi İlerletti 'Titre' Rapor Çıktı 'Hesap Tutmadı' Bir Şeyler Oluyor 'AKP EYT'