Fransa'da Sarı Yelekler'in önemli isimlerinden Maxime Nicolle, hükümetin iptal çağrılarına rağmen cumartesi günü ülke genelinde gösteri düzenleyeceklerini açıkladı.

FRANSIZ DEVRİM SEMBOLÜ ÖNÜNDE

Sarı Yelekler'in önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Maxime Nicolle ve grubun sözcülerinden Priscillia Ludosky, Versay Sarayı'nın yakınında bulunan ve 1789 Fransız Devrimi'nin sembollerinden Jeu de Paume caddesinde bir basın toplantısı düzenledi.

KATILIM BÜYÜYOR

Hükümetin iptal çağrılarına rağmen cumartesi günü ülke genelinde gösteri yapacaklarını belirten Nicolle, insanların gösteriler için daha fazla kenetlendiğini ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un pazartesi akşamı yaptığı konuşmadan sonra gösterilere katılmayanların da cumartesi günkü eylem için sokaklara çıkacağını söyledi.

EKONOMİK İYİLEŞTİRME TALEBİ

Sarı Yelek hareketinin tüm Fransızlara hitap ettiğini belirten Ludosky, Macron'a hitaben öfkeli olduklarını ve öfkelerini ancak bu şekilde dile getirebildiklerini kaydetti. Ludosky, vatandaşlar üzerlerine yüklenen vergileri artık kaldıramadığını ve gelir adaletsizliğin had safhada olduğunu ifade etti. Fransızların artık bu durumu kabul etmediğini vurgulayan Ludosky, halkın daha insani koşullarda yaşayabilmesi için vergilerin ciddi manada düşürülmesi gerektiğini belirtti.

REFERANDUM HAKKI TALEBİ İSTENDİ

Halka, anayasada bazı maddelerin değiştirilmesi ve parlamentonun çıkaracağı yasalar için referandum hakkı verilmesini, ayrıca Macron'un imzalamak istediği uluslararası anlaşmaların da halk oylamasına götürülmesini talep ettiklerini aktaran Ludosky, hükümetten bu konuda cevap beklediklerini ifade etti.

Ludosky, Macron'un açıklamalarından tatmin olmadıklarını, bu nedenle gösterilere devam edeceklerini kaydetti.

MACRON NE DEMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim” dedi. Macron, asgari ücretin 2019 yılından itibaren 100 Euro artırılacağını, geliri 2000 Euro'nun altında kalan kişiler için de ayrıca bir düzenleme yapacağını belirtti.

EKONOMİDE İYİLEŞTİRME

Son 40 yıl içinde yaşam şartlarının kötüye gittiğini ve gitmekte olduğunu ifade eden Macron, ''Bu konudaki sorumluluğumu kabul ediyorum. Biz son 1.5 yıl içinde bu soruna eğilmekte geri kaldık. Size daha başka önceliklerim olduğu izlenimi verdim. Bir şekilde buradan çıkabileceğimizi biliyorum. Biz tarih içinde bunu başarabileceğimizi gösterdik'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik News

'SARI YELEKLİLER GELİYOR'