Anasayfa
( 1781 izlenme )

'SEÇMEN LİSTESİ' Açıklandı!..

İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar YSK seçmen sorgulama hizmeti üzerinden seçmen kaydının silinip silinmediğini merak ediyor ve iddialar sebebiyle internet üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. Sosyal medyada yaşanan tartışmalar sonrasında YSK Başkanı Sadi Güven açıklama yapı. Güven, bugün öğleden sonra kurulun internet sitesinden bu bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

Güven sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, İstanbul'da yapılacak seçimin yeni bir seçim değil, bir yenileme seçimi olduğunu vurguladı, 31 Mart 2019 günü yapılan seçimde kullanılan sandık seçmen listelerinin aynısını bu seçimde de kullanacaklarını bildirdi. Bazı vatandaşların YSK'nin sorgu ekranında kendilerini bulamadıklarının belirtilmesi üzerine Güven, şunları söyledi:

‘AYNI SEÇMEN LİSTESİ’

”Doğrudur. Bugüne kadar yapmış oldukları sorgularda bulamazlar. Çünkü bizim sistem böyle işliyor. Anlık olarak Türkiye'de kim seçmen ise o an itibarıyla seçmen listeleri yayınlanıyor. Kendini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden seçmenler veya listeden düşen seçmenlerdir. Ancak, 23 Haziran'da yapacağımız seçim, 31 Mart'ta yaptığımız seçimin tekrarıdır, yenilenmesidir. Aynı seçmen listelerini kullanacağız.

‘SEÇMEN LİSTELERİNDE ADINIZI KONTROL EDEBİLİRSİNİZ’

“31 Mart'ta kim oy kullanma hakkına sahip idiyse 23 Haziran'da da aynı şahıslar oy kullanma hakkına sahip olacaklardır. Bugüne kadar ‘kendimi göremedim' diyen vatandaşlarımız, bugün öğleden sonra sistemi vatandaşlara açtığımızda İstanbul'da 23 Haziran'da yapılacak seçimde, nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görme imkanına sahip olacaklardır. Siyasi partilerle bunu paylaştık. Siyasi partiler de 31 Mart seçmen listesi ile bunu karşılaştırma imkanına sahip olacaklar.” Diyerek kamuoyunu bilgilendirdi.

CHP LİSTELERİ KONTROL ETTİ


CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Sözcü’ye yaptığı açıklamada, CHP’nin kendilerine gönderdiği 23 Haziran seçmen listesini incelediğini, listenin 31 Mart seçimlerindekiyle aynı olduğunu söyledi. Yakupoğlu, “listeyi inceledik. 31 Mart seçimlerindeki İstanbul seçmen listesiyle, 23 Haziran için YSK’nın siyasi partilere gönderdiği seçmen listesi bire bir aynı” dedi.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu: '3.5 MİLYON SIĞINMACI DAHA GELECEK' Büyük İsrail 'Nedir' Pazar Alanından Muhteşem Mesaj!.. WhatsApp'ta Yeni Dönem...