Tarih: 2019, 29 Mayıs…
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde yürütülen sınır ötesi operasyona ilişkin olarak "Pençe Harekatı'nın tamamlanmasıyla amacımız, ülkemize bu bölgeden mevcut terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Hulusi Akar bir dönemin Genelkurmay Başkanı idi, şimdi Savunma Bakanı oldu ‘Irak kuzeyi yani Barzani bölgesinden gelen terör tehdidini ortadan kaldıracağız’ dedi ama söyledikleri doğru değildi…

DÜĞÜM NOKTASI HAKURK

Akar’ın ‘tehdidin olduğu bu bölge’ dediği yer Irak kuzeyi, Hakkari güneyi Şemdinli hudut hattı...Bu bölge Barzani bölgesi. Mesud Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’nin Irak merkezi hükümetine karşı isyan çıkardığı ve yıllarca direndiği bölge burası.

Bu bölgede arazinin kilit noktası Hakurk’tur. Hakurk Türkiye-İran ve Irak sınırlarının birleştiği üçlü sınırdadır. Dolayısıyla bu bölgede tehdit oluşturan teröristlerin ehem İran’a kaçma hem Güneye hem de tespih tanesi gibi dizilmiş Basyan, Avaşin, Zap barınma terör bölgelerine çekilme avantajları bulunmaktadır.

PKK BARZANİ’YE ÇEKİLİYOR

Sadece askeri harekat mantığıyla hareket etseniz dahi, teröristlerin geri çekilme istikametlerinin yeteri kadar kuvvetle çevrilmesi gerekliliği ortaya çıkar. Bu da bir komando tugayı ile yapılabilecek bir iş değildir. Düşününüz, Zap Çukurca’nın güneyinde, Avaşin Dağlıca’nın batısında, Basyan Aktütün güney batısında bulunduğundan her bir terör bölgesi için ayrı ayrı kuvvet tahsisi gerektirir.

Diyelim ki yeterli kuvvet ayırdınız ve bu bölgeleri tuttunuz, buralardaki teröristler bilinen taktikleri gereği küçük unsurlarla oyalama çatışmasına girecek ve zayiat verdirebilmek için her yeri mayınlayacaktır. Bu arada asıl unsurlarıyla da güneye çekilecektir. Daha önce yapılmış olan sınır ötesi harekatlarda bu durumlar yaşanmıştır. Hakurk güneyi demek Barzani demektir.
Yani? Yani teröristler Barzani’nin kanatları altına girecektir.


BAZRANİ TÜM İSYANCILARIN SIĞINAĞI


1925 yılında Şeyh Sait isyanı sonrasında infaz edilen babası Seyit Abdulkadir’in intikamını almak maksadıyla Şemdinli hudut taburuna saldırıp subaylarımızı katleden Şeyh Abdullah da saldırı sonrası Barzani bölgesine kaçmış ve o tarihler de dahi bu isyancılar Barzani’den alınamamıştır.
Yani?

‘BARZANİ BÖLGESİNE GİRMEDEN HAREKATTAN SONUÇ ALINMAZ

Yani dedim ya PKK terör örgütü demek aynı zamanda Barzani demektir, Barzani’ye karşı harekat yapılmadan bu bölgeden teröristlerin temizlenebilmesi hayaldir. Şu anda Barzani de ABD koruması altında alda olduğundan ABD’ye karşı çıkmadan mevcut bu müttefiklik ilişkisi içinde bu harekatı yapabilmeniz siyasi bir duruş ister.
Peki siyasi iktidar da bu duruş var mı?

2002’DE ÖRGÜTHAKURK’A SIKIŞTIRLŞMIŞTI, HARAKATA İZİN VERMEİDLER


3 Kasım 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar olduğunda, bizim bildiğimiz terör örgütünden pek fazla kalan yoktu. Yaklaşık üç bin kadar oldukları değerlendirilen bu teröristlerin arta kalanı işte bugün Milli Savunma Bakanı Akar’ın söylediği bu bölgede sıkışmışlardı; Hakurk alanı.

17 YILDA HAKURK’A YAPILAN TEK KARA OPERASYONU BU

Örgüt başı yakalanmış, yapılan yargılamada örgütün tüm sırları deşifre olmuştu. Geriye son bir harekat yapmak kalmıştı ve terör bitecekti. Ama olmadı…
Çünkü 2008 Şubat ayında Zap bölgesine yapılan bir kısa süreli harekatı saymaz iseniz 2002’den 2019’a kadar teröristlerin kapana girdiği bu bölgeye hiç sınır ötesi harekat yapılmadı.
Neden yapılmadı?
Çünkü Hulusi Akar’ın bakanı olduğu bu siyasi iktidar izin vermedi.

BU SİYAET DAĞLICA’DA ŞEHİTLERİMİZİN HESABINI BİLE SORMADI

Şemdinli'de NELER OLUYOR?

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Gökçek Duramadı 'Ayıkla Şimdi Taşı'